statystyki

Spadki: Można uniknąć przejęcia długów

autor: Patryk Słowik30.10.2015, 19:00
Teraz spadkobierca, który odziedziczy dom o wartości 300 tys. zł oraz 200 tys. zł w gotówce, za ewentualne długi będzie odpowiadał wyłącznie do wysokości 500 tys. zł.

Teraz spadkobierca, który odziedziczy dom o wartości 300 tys. zł oraz 200 tys. zł w gotówce, za ewentualne długi będzie odpowiadał wyłącznie do wysokości 500 tys. zł.źródło: ShutterStock

Odziedziczenie zobowiązań po zmarłym, które by przekraczały pozyskany majątek, jest od 18 października 2015 roku w zasadzie niemożliwe.

Duża nowelizacja prawa spadkowego, która niedawno weszła w życie, przewiduje bowiem, że milczenie spadkobiercy będzie oznaczało przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To zaś oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe będzie ograniczona tylko do stanu czynnego spadku, czyli do wartości jego aktywów. Do 17 października było tak, że jeśli ktoś nie złożył w sądzie oświadczenia, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, dziedziczył wszystko w sposób nieograniczony. Mogło się więc okazać, że w praktyce otrzymał w spadku jedynie wielotysięczne długi.

Z tym już koniec. Teraz spadkobierca, który odziedziczy dom o wartości 300 tys. zł oraz 200 tys. zł w gotówce, za ewentualne długi będzie odpowiadał wyłącznie do wysokości 500 tys. zł. Ale uwaga! Odpowiedzialność za długi jest ograniczona do wartości spadku, nie zaś do odziedziczonych przedmiotów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by komornik zostawił nam odziedziczony dom, za to zajął nasz rachunek bankowy na poczet długów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane