statystyki

Spadkobranie i zadośćuczynienie za błąd lekarza to dwie różne sprawy

autor: Ewa Maria Radlińska29.10.2015, 10:47; Aktualizacja: 29.10.2015, 11:05
Powódka będąc w 38. tygodniu ciąży, zgłosiła się do izby przyjęć zakładu opieki zdrowotnej z uwagi na odpływanie płynu owodniowego

Powódka będąc w 38. tygodniu ciąży, zgłosiła się do izby przyjęć zakładu opieki zdrowotnej z uwagi na odpływanie płynu owodniowegoźródło: ShutterStock

A dla ojca 50 tys. zł zadośćuczynienia. W wyniku bowiem zaniedbań personelu szpitala dziecko urodziło się w stanie bardzo ciężkim i zmarło.

TEZA Nie można podzielić poglądu, że odziedziczone przez powodów tytułem zadośćuczynienia należnego zmarłemu i zasądzone dla nich odrębnym wyrokiem kwoty odegrały „podobną rolę do zadośćuczynienia” dochodzonego w sprawie i tym samym powinny być brane pod uwagę przy określeniu wysokości należnych powodom dochodzonych roszczeń.

STAN FAKTYCZNY J.S. będąc w 38. tygodniu ciąży, zgłosiła się do izby przyjęć zakładu opieki zdrowotnej z uwagi na odpływanie płynu owodniowego.

Przebieg porodu do godz. 21.35 był fizjologiczny, pod nadzorem położnej oraz lekarza. Od godz. 22.30 zaobserwowano zwolnienie tętna płodu, utrzymujące się i pogłębiające, aż do chwili rodzenia się dziecka.

J.S. urodziła syna siłami natury o godz. 23.25. Płód był okręcony pępowiną wokół szyi i rączki. Stan ogólny chłopca był bardzo ciężki. Był sztucznie wentylowany od października 2007 r., zmarł 20 grudnia 2007 r. Rodzice bardzo przeżyli chorobę syna i jego śmierć. Matka uzyskuje dochód w wysokości 1750 zł netto. Prowadzi także działalność gospodarczą, z której miesięczny dochód wynosi około 1.500 zł. Ojciec od 2010 r. prowadzi zaś sklep, jednak nie uzyskuje z tego tytułu dochodów. Rodzice, jako przedstawiciele ustawowi małoletniego, wystąpili z pozwem przeciwko zespołowi opieki zdrowotnej.

Sąd okręgowy zasądził od zakładu opieki zdrowotnej na rzecz J. S. kwotę 50 tys. zł i na rzecz M.S. kwotę 35 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane