statystyki

Badania przesiewowe tylko dla kobiet z grupy ryzyka

autor: Małgorzata Raczkowska08.10.2015, 10:26; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:56
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Z bezpłatnego badania mammograficznego mogą skorzystać panie, które są w wyżej wymienionym wieku, w ciągu ostatnich dwu lat nie przechodziły tego badania w ramach programu albo przeszły i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcyźródło: ShutterStock

W mojej miejscowości był mammobus. Nie było wiele chętnych kobiet, przyszło zaledwie kilka. I mimo że nie było tłoku, nie przyjęto sąsiadki, która nie skończyła jeszcze 50 lat. Uważam, że to nie w porządku. Dlaczego nie pozwolono jej skorzystać z okazji – zastanawia się pani Halina z Lubuskiego.

Mammobusy podróżują po kraju i są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Program ten skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych tą chorobą, czyli w wieku od 50 do 69 lat. W tym przypadku bierze się pod uwagę nie dokładną datę, ale rok urodzenia.

Z bezpłatnego badania mammograficznego mogą skorzystać panie, które są w wyżej wymienionym wieku, w ciągu ostatnich dwu lat nie przechodziły tego badania w ramach programu albo przeszły i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Personel medyczny obsługujący mammobus nie mógł zatem zbadać znajomej pani Haliny, bo nie spełniała wyznaczonych kryteriów.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane