statystyki

Sąd rejestrowy prześwietli stowarzyszenie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.10.2015, 10:47; Aktualizacja: 29.10.2015, 10:57
Kontrola skarbowa

Organizacje pozarządowe, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą dla ochrony praw obywateli wszcząć postępowanie oraz wziąć udział w postępowaniuźródło: ShutterStock

Domysły strony pozwanej co do tego, że powodowe stowarzyszenie de facto zarabia na wszczynaniu procesów sądowych, nie może stanowić podstawy do odrzucenia pozwu.

TEZA Sąd pracy jest uprawniony jedynie pod względem formalnym do kontroli, czy dany podmiot jest organizacją pozarządową i czy z ustawy bądź statutu nie wynika prowadzenie przez niego działalności gospodarczej. Nie może zaś prowadzić postępowania dowodowego co do charakteru i zadań faktycznie realizowanych i czynić ustaleń w tym zakresie sprzecznych z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.

STAN FAKTYCZNY Stowarzyszenie w imieniu trzech prawników złożyło pozew przeciwko pracodawcy o ryczałt za noclegi. Druga strona twierdziła, że pozew nie pochodzi od podmiotu uprawnionego. Stowarzyszenie tak naprawdę nie działa w celu ochrony praw pracowniczych i ubezpieczonych, a więc nie realizuje de facto swoich celów statutowych, tylko prowadzi działalność gospodarczą nakierowaną na osiągnięcie zysku.

Sąd I instancji odmówił jednak odrzucenia pozwu. Pozwany zaskarżył orzeczenie.

UZASADNIENIE Sąd okręgowy również nie dopatrzył się przesłanek uzasadniających odrzucenie pozwu.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane