statystyki

SN: Klasyczny pozew nie przeciwko komornikowi

autor: Michał Culepa26.10.2015, 16:00
Sprawa dotyczyła pozwu, jaki złożyła spółdzielnia mieszkaniowa przeciwko komornikowi sądowemu przy sądzie rejonowym

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki złożyła spółdzielnia mieszkaniowa przeciwko komornikowi sądowemu przy sądzie rejonowymźródło: ShutterStock

Nie można pozwać komornika o uiszczenie opłaty za udzielenie mu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji – uchwalił Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki złożyła spółdzielnia mieszkaniowa przeciwko komornikowi sądowemu przy sądzie rejonowym. Komornik ten od października 2012 r. do sierpnia 2013 r. wielokrotnie zwracał się do spółdzielni o udzielenie informacji dotyczącej majątku dłużników członków spółdzielni w związku z prowadzonymi przeciwko nim sprawami egzekucyjnymi. Komornik w tych sprawach wszczynał już egzekucję z nieruchomości dłużników (w praktyce chodziło o egzekwowanie długów ze spółdzielczych praw do lokali) i w związku z prowadzonymi czynnościami zawiadamiał spółdzielnię jako uczestnika postępowania.

W postępowaniu spółdzielnia udzielała na piśmie informacji o majątkach swoich członków dłużników w zakresie, w jakim dotyczyło to praw do lokali spółdzielczych. Ale za podanie tych danych zażądała od komornika zapłaty po 20 zł od każdej pisemnej informacji o lokatorze, przeciwko któremu komornik prowadził egzekucję. W sumie opłaty, jakie zdaniem spółdzielni powinien uiścić komornik, wyniosły 820 zł.

Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 790) organy administracji publicznej, urzędy skarbowe, organy rentowe (ZUS i KRUS oraz inne zakłady emerytalno-rentowe), banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, podmioty prowadzące działalność maklerską, ale też organy spółdzielni mieszkaniowych, zarządy wspólnot mieszkaniowych itp. są obowiązane na pisemne żądanie komornika udzielić mu informacji niezbędnych do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, w szczególności dotyczących stanu majątkowego dłużnika oraz umożliwiających identyfikację składników jego majątku.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane