Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

autor: Damian Michalczuk23.10.2015, 20:00
Jeżeli skazany nie ma możliwości jednorazowego uiszczenia grzywny orzeczonej w związku z popełnieniem przestępstwa, może złożyć do sądu wniosek o jej rozłożenie na raty.

Jeżeli skazany nie ma możliwości jednorazowego uiszczenia grzywny orzeczonej w związku z popełnieniem przestępstwa, może złożyć do sądu wniosek o jej rozłożenie na raty.źródło: ShutterStock

Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za długi. W związku z tym np. za niespłacony kredyt nie można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności, jednak za jego wyłudzenie albo za ukrywanie majątku przed komornikiem – już tak.

Czy grozi mi więzienie za alimenty

Była żona złożyła zawiadomienie na policję za to, że od ponad roku nie płacę alimentów na syna. W ostatnim czasie moja sytuacja finansowa stała się naprawdę trudna, bo straciłem pracę w związku z kłopotami ze zdrowiem. Czy zostanę skazany za długi alimentacyjne?

NIE

Powody niepłacenia alimentów zostaną z pewnością zweryfikowane przez śledczych. Sam fakt posiadania zadłużenia alimentacyjnego nie jest jednak równoznaczny z popełnieniem przestępstwa. Z odpowiedzialnością karną musi się liczyć natomiast osoba, która uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na niej obowiązku opieki nad swoim małoletnim dzieckiem przez niełożenie na jego utrzymanie. Obowiązek ten może wynikać z wyroku zasądzającego alimenty lub z przepisów prawa. Karalne niepłacenie alimentów musi być długotrwałe i nacechowane złą wolą. Jednocześnie zachowanie takie musi co najmniej narażać dziecko na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku (wyrok z 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt II AKa 62/15) uporczywym uchylaniem się od płacenia alimentów w rozumieniu art. 209 kodeksu karnego jest tylko taka sytuacja, gdy sprawca, mając ku temu realne i faktyczne możliwości, nie płaci ich i czyni to celowo. Oznacza to, że jeżeli czytelnik podejmuje działania mające na celu znalezienie pracy (np. zarejestrował się jako bezrobotny i nie ma dla niego ofert pracy), bądź jego stan zdrowia obiektywnie nie pozwala mu na podjęcie zatrudnienia, nie można mu zarzucić popełnienia występku z art. 209 par. 1 k.k.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Koala(2018-04-24 07:51) Zgłoś naruszenie 00

  Dług alimntacyjny powinien być spłacany z pracy we więzieniu,Przecież więzień może pracować i spłacać dług A tak jeszcze na osadzonegoidzie przszło 2 tys bo tyle kosztuje utrzymani osadzonego.Paranoja lepiej by dać te pieniądze na dzieci.Ale tak by robił każdy nawet fikcyjnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Yyyy(2017-04-13 16:38) Zgłoś naruszenie 00

  A co zrobic zeby go z tego wiezienia ,wydostac za niepłacenie alimentów ,prosze o pomoc

  Odpowiedz
 • solo777(2016-12-15 13:58) Zgłoś naruszenie 10

  dług alimentacyjny jest długiem państwowym a jak się to ma do tego że Polska podpisała konwencję o nie wsadzaniu ludzi za dług państwowy a mimo to wsadza i co to da kara do 2 lat pozbawienia wolności nic nie da bo jak nie spłacał taki i nie spłaci brak możliwości bo siedzi a i jeszcze go utrzymujemy czyli koszt podwójny jaki ma sens wsadzać ich do więzienia

  Odpowiedz
 • Też mi pytanie.(2015-10-23 23:43) Zgłoś naruszenie 11

  Kiedy nie można kupić sędziego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane