statystyki

Policjant nie może wpływać na wybór adwokata

21.10.2015, 16:30; Aktualizacja: 21.10.2015, 16:33

Jeśli policja nie pozwoliła aresztowanemu wybrać sobie obrońcy w sposób świadomy i przemyślany, należy mu się odszkodowanie. Nawet jeśli przyznał się do zarzucanych mu czynów - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Siedem lat temu Ivan Dvorski został zatrzymany przez policję w Rijece, a następnie aresztowany pod zarzutem zabójstwa trzech osób, atak z bronią w ręku i podpalenie. Zgodnie z przedstawioną przez niego wersją wydarzeń w dniu aresztowania jego matka zadzwoniła do adwokata G.M. i poprosiła go o reprezentowanie syna. Kilka godzin później prawnik dotarł do komisariatu, na którym przytrzymywano Dvorskiego, ale policja rzekomo go nie wpuściła. Adwokat chciał też złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ale policja miała odmówić jego jego przyjęcia. Prawnik zawiadomił o całym zdarzeniu samorząd adwokacki, a następnie poinformowano o tym sąd.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane