statystyki

Sąd Najwyższy wzmocnił pozycję organizacji społecznych

autor: Patryk Słowik19.10.2015, 07:27; Aktualizacja: 19.10.2015, 09:15
prawo, sąd

SN w zeszłym tygodniu obradował w powiększonym składzie nad pytaniem prokuratora generalnego dotyczącym ustawy o grach hazardowychźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy uznał, że należy pozwolić przedstawicielom organizacji społecznych na zajmowanie stanowiska w sprawie oczekiwanego brzmienia uchwały. I to nawet mimo że ustawa o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 499 ze zm.) takiego uprawnienia w żadnym przepisie nie formułuje.

– To jedyna możliwa wykładnia zgodna ze zdrowym rozsądkiem – komentuje dr Marcin Warchoł z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

SN w zeszłym tygodniu obradował w powiększonym składzie nad pytaniem prokuratora generalnego dotyczącym ustawy o grach hazardowych. Na sali sądowej pojawiło się jednak dwóch adwokatów reprezentujących organizacje społeczne zrzeszające przedsiębiorców branży rozrywkowej. Chcieli wyrazić w imieniu organizacji opinię co do oczekiwanego brzmienia uchwały. Przedstawicielka Prokuratury Generalnej twierdziła jednak, że nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej.

Siedmiu sędziów SN uznało jednak inaczej. Ich zdaniem, mimo że postępowanie miało swoje umocowanie w art. 60 ustawy o Sądzie Najwyższym, udział organizacji społecznych można dopuścić na zasadzie analogii z procedury karnej. Artykuł 90 kodeksu postępowania karnego stanowi zaś, że w postępowaniu sądowym do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego udział w postępowaniu może zgłosić przedstawiciel organizacji społecznej, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka. Zarazem par. 3 określa, iż sąd dopuszcza przedstawiciela organizacji społecznej, jeżeli leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane