Unijni ministrowie sprawiedliwości porozumieli się w sprawie nowej dyrektywy o ochronie danych osobowych. Chodzi o przepisy dotyczące danych wykorzystywanych przez policję i wymiar sprawiedliwości. Ostateczny kształt regulacji zostanie ustalony w negocjacjach z europosłami.

Nowa dyrektywa ma zagwarantować ochronę danych osobowych, które przetwarzane są w celu ścigania kryminalistów, prowadzenia dochodzeń i zapobiegania przestępstwom. Przepisy dotyczyć będą transferu danych zarówno na terenie Unii Europejskiej jak i do krajów trzecich.

Ale to jeszcze nie koniec prac nad nowymi regulacjami. „To porozumienie pozwala nam jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim” - powiedział luksemburski minister sprawiedliwości Felix Braz.

Dyrektywa jest drugim elementem szerszej reformy przepisów o ochronie danych. Pierwszy - rozporządzenie o ogólnych zasadach w tym zakresie - został uzgodniony przez ministrów w czerwcu, a krótko po tym zaczęto rozmowy z europosłami. Luksemburska prezydencja liczy na to, że do końca tego roku uda się uzgodnić cały pakiet przepisów o ochronie danych.