statystyki

Zdjęcia z fotoradarów: GITD nie zwraca świadkom kosztów dojazdu

autor: Piotr Szymaniak08.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:07
Przedstawiciele GITD nie odpowiadają jednak wprost, czy koszty podróży są zwracane

Przedstawiciele GITD nie odpowiadają jednak wprost, czy koszty podróży są zwracaneźródło: ShutterStock

Od ponad roku właściciele pojazdów sfotografowanych przez fotoradar mogą zapoznać się ze zdjęciem tylko albo w siedzibie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Inspekcji Transportu Drogowego, albo w jednej z 10 terenowych delegatur (wcześniej zdjęć nie udostępniano wcale).

We wtorek pisaliśmy o tym, że zdaniem rzecznika praw obywatelskich fotografie te powinny być wysyłane właścicielom pojazdu, bo bez tego nie są oni w stanie wskazać osoby, która popełniła wykroczenie. Problem dotyczy zwłaszcza właścicieli firm, w których samochody służbowe nie są przypisane na stałe do jednego pracownika. Doktor Adam Bodnar zwracał uwagę, że w sytuacji, gdy właściciel pojazdu stawi się w siedzibie GITD i zidentyfikuje pracownika, który popełnił wykroczenie, nabiera on statusu świadka. A w związku z tym przysługuje mu zwrot kosztów dojazdu.

Przedstawiciele GITD nie odpowiadają jednak wprost, czy koszty podróży są zwracane. Wszystko wskazuje na to, że to możliwość czysto iluzoryczna. Po pierwsze, zwrot kosztów podróży przysługuje świadkowi, jeśli ma on się stawić na wezwanie organu. Tymczasem tu organ wzywa go jedynie do podania nazwiska osoby kierującej pojazdem. Jeśli jest w stanie to zrobić bez zapoznania się z fotografią, to nie musi nigdzie jeździć. Zapoznanie się ze zdjęciem jest więc dobrowolne.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane