Bezpłatna pomoc prawna: Rząd hojny z cudzej kieszeni

autor: Anna Krzyżanowska08.10.2015, 07:08; Aktualizacja: 08.10.2015, 09:24
umowa, prawo, prawnik, podpis

Resort sprawiedliwości zapytany, kto powinien wyposażyć punkt poradnictwa w urządzenia biurowe – komputer, drukarkę, skaner czy oprogramowanie prawnicze – nie odpowiada wprost i odwołuje się do zapisów ustawyźródło: ShutterStock

Do końca października zawarte mają być umowy pomiędzy powiatami a samorządami prawniczymi w sprawie nieodpłatnych usług prawnych. Nie będzie to proste.

Kryteria, jakie mają spełniać lokale, w których świadczona ma być pomoc prawna, są nieadekwatne do środków finansowych przeznaczonych na ich obsługę. To najczęściej pojawiająca się uwaga do projektu rozporządzenia w sprawie sposobu udzielania i dokumentowania nieodpłatnej pomocy prawnej – aktu wykonawczego do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255 – dalej u.o.p.p.), która z początkiem 2016 roku powołuje do życia system przedsądowego poradnictwa. Według szacunków skorzystać z niego będzie mogło kilkanaście milionów obywateli naszego kraju.

Niedoszacowanie

Zgodnie z art. 20 u.o.p.p. dotacja na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej – a więc 5150 zł miesięcznie na każdy punkt jej świadczenia – ma być przeznaczana w 97 proc. na wynagrodzenia dla udzielających pomocy (adwokatów, radców, doradców podatkowych czy organizacji pozarządowych), a w 3 proc. – na pokrycie kosztów obsługi organizacyjno-technicznej zadania. W opinii samorządów 3 proc. to zbyt mało.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane