statystyki

Bezpłatna pomoc prawna: Rząd hojny z cudzej kieszeni

autor: Anna Krzyżanowska08.10.2015, 07:08; Aktualizacja: 08.10.2015, 09:24
umowa, prawo, prawnik, podpis

Resort sprawiedliwości zapytany, kto powinien wyposażyć punkt poradnictwa w urządzenia biurowe – komputer, drukarkę, skaner czy oprogramowanie prawnicze – nie odpowiada wprost i odwołuje się do zapisów ustawyźródło: ShutterStock

Do końca października zawarte mają być umowy pomiędzy powiatami a samorządami prawniczymi w sprawie nieodpłatnych usług prawnych. Nie będzie to proste.

Kryteria, jakie mają spełniać lokale, w których świadczona ma być pomoc prawna, są nieadekwatne do środków finansowych przeznaczonych na ich obsługę. To najczęściej pojawiająca się uwaga do projektu rozporządzenia w sprawie sposobu udzielania i dokumentowania nieodpłatnej pomocy prawnej – aktu wykonawczego do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255 – dalej u.o.p.p.), która z początkiem 2016 roku powołuje do życia system przedsądowego poradnictwa. Według szacunków skorzystać z niego będzie mogło kilkanaście milionów obywateli naszego kraju.

Niedoszacowanie

Zgodnie z art. 20 u.o.p.p. dotacja na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej – a więc 5150 zł miesięcznie na każdy punkt jej świadczenia – ma być przeznaczana w 97 proc. na wynagrodzenia dla udzielających pomocy (adwokatów, radców, doradców podatkowych czy organizacji pozarządowych), a w 3 proc. – na pokrycie kosztów obsługi organizacyjno-technicznej zadania. W opinii samorządów 3 proc. to zbyt mało.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane