statystyki

Wojciech Łączewski: Nie próbuję uciec od odpowiedzialności

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.10.2015, 07:13; Aktualizacja: 02.10.2015, 08:15

- Jeżeli ktoś chce walczyć z korupcją, to ja mu mogę tylko przyklasnąć. Pytanie jednak, czy my w zwalczaniu tej korupcji będziemy kierować się metodą Machiavellego, że cel uświęca środki, czy zasadami demokratycznego państwa prawnego - uważa Wojciech Łączewski, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

W środę skład orzekający podpisał uzasadnienie wyroku skazującego Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA. Wyrok zapadł 30 marca. Dlaczego musieliśmy tak długo czekać na sporządzenie uzasadnienia?

Od złożenia pierwszego wniosku o sporządzenie uzasadnienia do podpisania go przeze mnie minęły dokładnie 152 dni. W tym czasie przez 25 dni robocze byłem na urlopie. Tak więc uzasadnienie zostało sporządzone w 127 dni i liczy 407 stron. 182 strony są jawne, pozostałe ściśle tajne. A to oznacza, że większa część uzasadnienia musiała zostać sporządzona w kancelarii tajnej.

Jakie to ma znaczenie?

Sądzi się trzy razy w tygodniu. Dwa dni w tygodniu są więc „wolne”. Z reguły w jednym z tych dni trafia się dyżur „aresztowy” albo dyżur zwykły. Tak więc de facto zostaje w tygodniu jeden dzień, kiedy to sędzia może usiąść w kancelarii tajnej i pisać tę część uzasadnienia, która jest niejawna. W soboty i niedziele kancelaria bowiem jest zamknięta. W międzyczasie w maju zapadł wyrok, gdzie przewodniczyłem składowi orzekającemu w sprawie, w której pracownicy wywiadu skarbowego byli oskarżeni o cały szereg różnych przestępstw. W tej sprawie również znaczna część materiałów była niejawna, co oznaczało, że również w tym przypadku musiałem sporo pracy wykonać w kancelarii tajnej.

W przepisach jest jednak mowa o tym, że uzasadnienie powinno być sporządzone w ciągu zaledwie 14 dni. Panu zajęło to dziesięć razy dłużej.

Ja przez te 152 dni, wyłączając oczywiście urlop, sporządziłem jednoosobowo 16 uzasadnień pierwszoinstancyjnych, 11 uzasadnień drugoinstancyjnych, wydałem 55 wyroków, odbyłem 102 sesje, na których były wyznaczone 224 sprawy. Nie liczę tutaj 64 spraw, gdzie były rozpoznawane zażalenia na postanowienia prokuratury.

Miał pan zgodę przełożonych na wydłużenie tego dwutygodniowego terminu?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2015-10-02 20:38) Zgłoś naruszenie 10

    Przeczytałam i tak sobie myślę, że my jako społeczeństwo mało wiemy o pracy sędziów. Przeważnie wcale nas nie interesują, a ich sylwetki poznajemy przy okazji jakiejś głośnej sprawy. Szkoda tylko, że społeczeństwo bez podstawowej wiedzy od razu ich piętnuje... czy to jest wolność słowa ...? Tego nie wiem, ale wiem, że to nie jest sprawiedliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane