statystyki

Narkotyki: To czy jesteś przestępcą zależy od dzielnicy

autor: Piotr Szymaniak30.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 30.09.2015, 08:10
narkotyki, dziecko

Nawet w ramach jednego miasta orzecznictwo w sprawach o posiadanie jest diametralnie różneźródło: ShutterStock

Bez określenia wartości granicznych dla pojęcia nieznacznej ilości narkotyków nie będzie jednolitego orzecznictwa w sprawach o posiadanie narkotyków – twierdzą eksperci.

Z roku na rok rośnie liczba umorzeń z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.). Zarówno prokuratura, jak i sąd mogą umorzyć postępowanie w sprawie posiadania środków odurzających, gdy są one przeznaczone na własny użytek, a ich ilość jest nieznaczna. W 2013 r. 3341 spraw zostało umorzonych już na etapie prokuratorskim (w sądach kolejne 209). Według najnowszych danych Prokuratury Generalnej i Ministerstwa Sprawiedliwości w 2014 r. prokuratorzy umorzyli już 4273 takie postępowania. A jeśli doliczyć do tego umorzenia na etapie sądowym, to łącznie było ponad 5 tys.

To oznacza, że obowiązujące od 2011 r. przepisy zaczynają być coraz chętniej stosowane. Problem polega na tym, że wciąż istnieją olbrzymie dysproporcje pomiędzy poszczególnymi regionami: można wręcz stwierdzić, że im dalej na wschód, tym umorzeń mniej. Eksperci podkreślają jednak, że sam wzrost liczby umorzeń nie daje pełnego obrazu sytuacji, bo nie wiadomo, czy przypadków, które kwalifikowałyby się do umorzenia ze względu na niewielką ilość towaru, nie było de facto więcej.

Brak logiki

Próbę odpowiedzi na to pytanie podejmuje badanie przeprowadzone przez dr. Piotra Kładocznego i Piotra Kubaszewskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Szczegółowo przeanalizowali oni 640 spraw o posiadanie narkotyków prowadzonych w 2013 r. w dwóch warszawskich prokuraturach rejonowych (Mokotów i Praga-Północ) i odpowiednich dla nich sądach rejonowych. Z 215 spraw prowadzonych przez prokuraturę 204 zakończyły się umorzeniem. W sądach z 425 spraw umorzenie z art. 62a dotyczyło jedynie 58 przypadków. Ciekawe – i niepokojące – jest jednak to, że o ile w sądzie na Mokotowie umorzono co czwartą sprawę o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, o tyle na Pradze jedynie 2,76 proc.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane