statystyki

HFPC punktuje Instytut Wymiaru Sprawiedliwości

autor: Ewa Ivanova29.09.2015, 07:18; Aktualizacja: 29.09.2015, 10:03
Prawo

Jak zauważa HFPC, w latach 2007–2014 IWS przygotował 244 raporty z prowadzonych badań, ale większość – 143 – z zakresu prawa karnego i kryminologii.źródło: ShutterStock

Akta sądowe przekazywane bez podstawy prawnej, pracownicy naukowi zatrudniani bez zdefiniowania ich kwalifikacji. Takie wątpliwości do działań ministerialnego think tanku zgłasza Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości to pokaźny budżet i niemała kadra naukowa. Mimo to jego wpływ na reformy wymiaru sprawiedliwości jest dość ograniczony. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jego autorzy Michał Szwast i Barbara Grabowska-Moroz przyjrzeli się działalności jednostki na przestrzeni lat 2007–2014.

Postulują gruntowną reformę funkcjonowania instytutu. IWS ich zdaniem powinien zostać szeroko włączony w proces legislacyjny prowadzony przez resort sprawiedliwości, zwłaszcza w opracowanie ocen skutków regulacji (ex ante i ex post). Powinien także skoncentrować się w swoich badaniach na problematyce ustroju sądów i prokuratury, zarządzania wymiarem sprawiedliwości i statusu prawnego osób zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości.

Kosztowne wsparcie


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-09-29 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    Im więcej mafii i agentury , tym więcej instytutów .
    Łańcuchowi przebierańcy nie są tu także żadnym wyjątkiem .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane