statystyki

Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

autor: Renata Majek24.09.2015, 09:50; Aktualizacja: 24.09.2015, 09:52
Artykuł 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wprost mówi, że na działkach nie można mieszkać. Zarząd ogrodu ma obowiązek powiadomić o tym fakcie powiatowy nadzór budowlany, który rozpocznie odpowiednią procedurę administracyjną.

Artykuł 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wprost mówi, że na działkach nie można mieszkać. Zarząd ogrodu ma obowiązek powiadomić o tym fakcie powiatowy nadzór budowlany, który rozpocznie odpowiednią procedurę administracyjną.źródło: ShutterStock

Znalazłam ogłoszenie o sprzedaży działki rekreacyjnej z domkiem, położonej na terenie ogródków działkowych. Sprzedający reklamował domek w zasadzie jako całoroczny, gdyż jest murowany, ocieplony, z podpiwniczeniem, z wydzielonymi pomieszczeniami, takimi jak pokój, kuchnia i łazienka. Oferta bardzo mi się podobała, zastanawiam się tylko, czy na działce pracowniczej można mieszkać – pyta pani Zuzanna

Artykuł 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wprost mówi, że na działkach nie można mieszkać. Zarząd ogrodu ma obowiązek powiadomić o tym fakcie powiatowy nadzór budowlany, który rozpocznie odpowiednią procedurę administracyjną.

Rodzinne ogrody działkowe są obszarami użyteczności publicznej, na których nie wolno stawiać domów i w nich zamieszkiwać, prowadzić działalności gospodarczej ani budować altan większych, niż przewidują przepisy. Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych określa wprost, że na terenie działki nie ma prawa znajdować się altana o powierzchni zabudowy większej niż 35 mkw. oraz o wysokości 5 m (przy dachach stromych) i do 4 m (przy dachach płaskich). Do powierzchni zabudowy nie wlicza się jednak tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 mkw. Natomiast altaną działkową jest wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję.

Na terenie działki nie może się także znajdować obiekt gospodarczy o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 mkw. oraz o wysokości przekraczającej 5 m (przy dachach stromych) i 4 m (przy dachach płaskich).

Jeżeli więc ktoś wybuduje na działce altanę lub obiekt gospodarczy o wyższych parametrach lub inne budynki niegodnie z prawem, stowarzyszenie ogrodowe ma obowiązek zgłosić naruszenie do nadzoru budowlanego, który nakaże rozbiórkę. Jeśli działkowiec nie podporządkuje się prawu, straci prawo do ogrodu (nastąpi rozwiązanie umowy).


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • szeryf(2015-09-24 11:18) Zgłoś naruszenie 283

  Nowy typ niewolnictwa. Np to ,ze pytasz się urzędnika czy możesz mieszkać w swoim domu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Działkowicz spod Warszawy(2015-09-24 10:43) Zgłoś naruszenie 216

  Ten przepis jest beznadziejny, bo dzięki działkowiczom zamieszkującym stale nie ma u nas włamań w ogrodzie. W czterech altankach, ocieplonych i wyposażonych w kominki, stale mieszkają ludzie, starsi, niezamożni. Mają dodatkowo psy, które nocą szczekają. Dzięki temu nie znamy problemu włamań do altan.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aga(2017-03-02 10:36) Zgłoś naruszenie 80

  Moim zdaniem czynsz w wynajmowanym mieszkaniu jest na tyle drogi ,że powinno się pozwalać ludziom mieszkać na ogródkach przynajmniej do czasu aż kupią sobie mieszkanie za 100.000zl z którego przecież prawie nikt nie może nas wyrzucić.

  Odpowiedz
 • natan(2015-09-24 11:09) Zgłoś naruszenie 722

  To ze jacyś nienormalni ludzie mieszkają na działkach nie ma nic wspólnego ze jest mniej włamań !!! Włamania i kradzież były są i będą bo takie mamy w Polsce prawo a w rzeczywistości jego brak !!! Jeszcze za rządów PIS było tego mniej ale teraz to plaga złodziejstwa bo PO sama jest umoczona w afery !!! Natomiast Ci co mieszkają są coraz bezczelniejsi , samochodami jeżdżą jak autobusy kursowe MZK co chwilę , smród bo palą w piecach , co to za wypoczynek , za śmieci płaca tyle co działkowicz który jest na działce kilka godzin a nie miesiącami zamieszkuje !!! Przepisy powinny być jasne mieszkać na działce nie wolno a jeżeli to robi niech opłaca jeszcze raz tyle co inni , bo produkują więcej śmieci i zanieczyszczają środowisko a ruch samochodami dozwolony dla osób niepełnosprawnych z narządami ruchu i z dowozem mat . budowlanych czy obornika i koniec !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bez(2017-03-02 10:43) Zgłoś naruszenie 70

  Gdyby zarobki były normalne tzn około 2 tys. Msc nie byłoby kłopotu z płaceniem i samej się utrzymać. Przypuśćmy że ktoś ma ogrodek i wynajmuje mieszkanie straci pracę to gdzie ma pójść jeżeli rodzina nie pomoże. Nikogo to nie interesuje co się z nami stanie .opieka tylko gdy masz dzieci i to grosze. A ogrodek co w takim przypadku sprzedać za mniejszą kwotę? A to wszystko wymaga czasu. Rozumiem że to niesprawiedliwe dla tych którzy muszą dużo płacić za mieszkanie ale ja uważam że przynajmniej na jakiś czas można by pozwolić. Oczywiście nie alkoholikom.

  Odpowiedz
 • sylwia(2017-06-02 15:08) Zgłoś naruszenie 40

  Czy jest legalne zamykanie bram wejsciowych na teren ogrodkow dzialkowych?A co jak ktos zaslabnie jak ma dotrzec do niego pomoc?

  Odpowiedz
 • Działkowiec(2015-09-25 13:54) Zgłoś naruszenie 33

  Polecam autorce przyjazd do Władysławowa czy Rozewia. Tam się mieszka 6 miesięcy w roku i jeszcze bardzo dobrze zarabia na turystach. Bez płacenia podatków właściciele wyciągają po kilkanaście tys.zł. a czasem pewnie i więcej. Działka z "domkiem" na sprzedaż to od kilkudziesięciu do 200 000 tys.zł. SKANDAL!

  Odpowiedz
 • działkowiec (2018-04-14 13:25) Zgłoś naruszenie 32

  Dlaczego na działki wjeżdżają samochodami mimo zakazu a tak postepuja dzalkowicze w jeleniej górze

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-24 18:49) Zgłoś naruszenie 31

  Tak , tak , słusznie , bo złodzieje się stresują .
  No i , jeszcze ktoś się dowie , że można olać zakład energetyczny , spółki komunalne , a nawet
  pesel i inny PIT .
  Straszne .

  Odpowiedz
 • bibi(2016-03-08 15:13) Zgłoś naruszenie 35

  Według mnie nie można to nie można. Jest to łamanie prawa i tyle. Może niech wypowie się ktos kto mieszka na terenie ogródków działkowych ile placu za śmieci i podatku od nieruchomości. Wszystko w tej kwestii a tłumaczenie ze nie maja gdzie mieszkać jest żałosne, nie oni pierwsi i nie ostatni wynajem albo kredyt bo dużo, coraz więcej młodych ludzi chcąc być cwanymi zamieszkują ogródki działkowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ROD(2015-09-24 10:34) Zgłoś naruszenie 22

  Ha, ha obecnie już zamieszkają Ukrainy zaraz sprowadzą się Syryjczycy i trzeba będzie wybudować meczety !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • AW-ELECTRO(2019-10-24 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  W tym roku zostało albo ma zostać znowelizowane prawo legalizacji samowoli budowlanych z przed 20 i dalej lat w tym dotyczy budowli na ROD. Moim zdaniem jeśli ktoś chce zamieszkać w altanie na ROD i nie jest narkomanem, alkocholikiem, przestępcą po wyroku skazującym, pracuje, nie zalega z opłatami w tym ROD, przestrzega zasad ROD, dba o ład i porządek swojej działki ROD, nie zakłuca innym działkowcom wypoczynku na ROD, to po pozytywnym wywiadzie powinien mieć prawo do zamieszkania na działce ROD. Rozwiązało by to problem mieszkaniowy, problem włamań i niszczenia mienia na altanach ROD. Mi osobiście bardzo by pasowoło zamieszkać na działce ROD całorocznie bo miał bym pod obserwacją Moją działko o którą dbam oraz działki sąsiadów. Wszystko da się zorganizować tak by był ład i porządek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane