Nie można tworzyć nowych rodzajów adopcji

autor: Anna Krzyżanowska17.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 17.09.2015, 09:12
Rodzina dziecko

O adopcję chłopca stara się natomiast brat zmarłego ojca wraz z małżonkąźródło: ShutterStock

Niedopuszczalne jest orzeczenie przysposobienia z jednoczesnym ograniczeniem zarządu majątkiem małoletniego przez ustanowienie kuratora do zarządu tym mieniem – uchwalił wczoraj Sąd Najwyższy.

Uchwała to efekt pytania prawnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Prowadzi on postępowanie o przysposobienie małoletniego A.S., które w różnych instancjach toczy się już od ośmiu lat.

Chłopiec w wieku niespełna dwóch lat stracił w wypadku samolotowym rodziców, po których w spadku otrzymał majątek znacznej wielkości (udziały w spółkach prawa handlowego).

Dotąd pozostaje pod opieką dziadków (rodziców matki), którzy ustanowieni zostali dla niego rodziną zastępczą. O adopcję chłopca stara się natomiast brat zmarłego ojca wraz z małżonką. Jest on – podobnie jak i dziadkowie chłopca – powiązany majątkowo ze spółkami, w których udziały odziedziczył małoletni.

Dotąd wnioski stryja o przysposobienie chłopca były oddalane. Częstochowski sąd rejonowy doszedł już bowiem dwukrotnie do przekonania, że pozostawienie dziecka u dziadków jest działaniem dla jego dobra.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane