statystyki

Nie można tworzyć nowych rodzajów adopcji

autor: Anna Krzyżanowska17.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 17.09.2015, 09:12
Rodzina dziecko

O adopcję chłopca stara się natomiast brat zmarłego ojca wraz z małżonkąźródło: ShutterStock

Niedopuszczalne jest orzeczenie przysposobienia z jednoczesnym ograniczeniem zarządu majątkiem małoletniego przez ustanowienie kuratora do zarządu tym mieniem – uchwalił wczoraj Sąd Najwyższy.

Uchwała to efekt pytania prawnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Prowadzi on postępowanie o przysposobienie małoletniego A.S., które w różnych instancjach toczy się już od ośmiu lat.

Chłopiec w wieku niespełna dwóch lat stracił w wypadku samolotowym rodziców, po których w spadku otrzymał majątek znacznej wielkości (udziały w spółkach prawa handlowego).

Dotąd pozostaje pod opieką dziadków (rodziców matki), którzy ustanowieni zostali dla niego rodziną zastępczą. O adopcję chłopca stara się natomiast brat zmarłego ojca wraz z małżonką. Jest on – podobnie jak i dziadkowie chłopca – powiązany majątkowo ze spółkami, w których udziały odziedziczył małoletni.

Dotąd wnioski stryja o przysposobienie chłopca były oddalane. Częstochowski sąd rejonowy doszedł już bowiem dwukrotnie do przekonania, że pozostawienie dziecka u dziadków jest działaniem dla jego dobra.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane