statystyki

Właściciel mieszkania zapłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez gości

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz16.09.2015, 08:53; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:13
impreza

Bezpośredniemu sprawcy grozi też odpowiedzialność karna.źródło: ShutterStock

Podczas przyjęcia w jednym z mieszkań ktoś wyrzucił przez otwarte okno butelkę. Przy okazji spadła też doniczka. Pod oknem parkował samochód w miejscu do tego wyznaczonym. Wyrzucone przedmioty uszkodziły karoserię, a wylany płyn pobrudził ubranie kierowcy, który stał w pobliżu pojazdu. Poszkodowany pan Jan ustalił jedynie, z którego mieszkania zostały wyrzucone przedmioty, ale nie wie, kto był sprawcą. Pyta, kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę: właściciel mieszkania czy najemca, który zorganizował przyjęcie? Czy ma szanse na odszkodowanie za straty?

Pan Jan ma prawo wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie za uszczerbek, jaki poniósł on sam oraz za uszkodzoną karoserię samochodu. Za szkodę wyrządzoną przez przedmiot wyrzucony z pomieszczenia i z należących do niego tarasu albo balkonu lub taki, który stamtąd spadł, albo przez wylaną ciecz, odpowiedzialność ponosi ten, kto pomieszczenie zajmuje, czyli włada nim na podstawie tytułu prawnego, bądź posiada je bez takiego tytułu nawet w złej wierze (tzn. wie, że żadne prawa do lokalu mu nie przysługują). Może więc to być właściciel, najemca, posiadacz spółdzielczego prawa do lokalu, a także podnajemca pod warunkiem, że zajmuje wyodrębnione pomieszczenie.

Jeśli mieszkanie, z którego wyrzucono butelkę i z którego wypadła doniczka, są wynajmowane przez właściciela na podstawie umowy najmu, to pan Jan z roszczeniem powinien wystąpić do podnajemcy. Ta osoba odpowiada również za swoich domowników, zaproszonych gości oraz wykonawców, którzy świadczyli jakieś usługi w mieszkaniu (np. wykonywali prace remontowe) i faktycznie byli sprawcami szkody. Dlatego wystarczy, że poszkodowany wskaże, z którego lokalu została wyrzucona butelka i wypadła doniczka, nie musi wcale ustalać, kim jest sprawca czynu. Gdy zajmujący pomieszczenie wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, będzie mógł zażądać zwrotu tej kwoty od sprawcy. Pan Jan powinien jednak udowodnić, że szkoda rzeczywiście powstała i została spowodowana konkretnym zdarzeniem oraz określić jej rozmiar.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane