Asystenci sędziów chcą większych podwyżek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.09.2015, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2015, 09:24
Asystenci zwracają uwagę, że przedstawiona przez MS propozycja podziału środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń w 2016 r. w wymiarze sprawiedliwości jest dla nich wyjątkowo krzywdząca

Asystenci zwracają uwagę, że przedstawiona przez MS propozycja podziału środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń w 2016 r. w wymiarze sprawiedliwości jest dla nich wyjątkowo krzywdzącaźródło: ShutterStock

Proponowane przez resort sprawiedliwości przyszłoroczne podwyżki w sądownictwie są skandalicznie niskie – twierdzi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów. I pisze w tej sprawie do ministra.

Asystenci zwracają uwagę, że przedstawiona przez MS propozycja podziału środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń w 2016 r. w wymiarze sprawiedliwości jest dla nich wyjątkowo krzywdząca. W piśmie do Borysa Budki przypominają, że są jedną z najgorzej uposażonych grup zawodowych w sądownictwie. Ich średnie wynagrodzenie wynosiło bowiem w 2015 r. nieco ponad 3,1 tys. zł, podczas gdy np. średnia płaca kuratorów zawodowych wynosiła ponad 5,7 tys. zł.

Mimo to – wytyka ministrowi stowarzyszenie – to właśnie oni mają otrzymać w przyszłym roku, w przełożeniu na jeden etat, najmniej środków. Resort zaproponował bowiem, że asystenci średnio na jeden etat będą dostawać w 2016 r. o ok. 174 zł więcej, podczas gdy kuratorzy zawodowi aż o ok. 300 zł, a urzędnicy sądowi o ok. 190 zł (przy średniej pensji 3,644 zł). „Niesprawiedliwość tego rozwiązania jest widoczna na pierwszy rzut oka” – podkreśla Andrzej Sobótka, zastępca przewodniczącego zarządu OSAS.

W piśmie poruszono również kwestię związaną z obowiązującymi od 20 sierpnia przepisami (Dz.U. z 2015 r. poz. 694), które wprowadziły stanowisko „starszego asystenta sędziego”. Jednak – jak twierdzi stowarzyszenie – osiągnięcie go nie wiąże się ani z podwyżką, ani ze zwiększeniem zakresu kompetencji. Będzie to więc tylko i wyłącznie tytuł honorowy.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • asystent(2015-12-14 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Asystenci to niech pracują za 2.500 wielokrotnie także w domu w weekendy. Reszcie zdecydowanie należą się podwyżki na wolne weekendy.

  Odpowiedz
 • kurator zawodowy zarabiający 2700 m-cznie(2015-09-04 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Autor artykułu porównuje zarobki kuratora z 20 l. stażem, w stopniu awansowym specjalisty i zapewne na stanowisku kierownika, wliczając oczywiście dodatek terenowy, który kurator zostawia zazwyczaj na stacji benzynowej i u mechanika. Skwitować należy to b. krótko - chamstwo.

  Odpowiedz
 • sekretarz-Opole(2015-09-04 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  Jako starszy sekretarz sądowy z 35 letnim stażem pytam skąd autor tekstu wziął dane o zarobkach urzędnika sądowego w wys.AŻ3.600,00 zł a asystenta sędziego TYLKO 3.100,00 zł. Najpierw należałoby się gruntowniej i u źródła dowiedzieć o naszych uposażeniach a dopiero potem pisać takie jak wyżej BZDURY. A może by tak zainteresować się się zarobkami innych URZĘDNIKÓW i pracowników BUDŻETÓWKI.

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2015-09-04 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Proponowane podwyżki są śmieszne. Licząc bowiem od górnej podstawy pensji (górne widełki) i uwzględniając fakt, ze inflacja przez te lata (od 2009r - 2014r.) "zjadła" nasze pensje w ponad 20 %, to rekompensata za lata niewaloryzowania wynagrodzeń powinny oscylować na poziomie 760 zł brutto. Nie licząc oczywiście inflacji za rok bieżący. Ponadto, MS powinno zabiegać u Ministra Szczurka o większą pulę środków, a nie poprzestawać na tym, co jest. Łatwo jest bowiem żyć za te swoje 10-12 tys. zł i zapomnieć o sytuacji podległych pracowników, ledwo wiążących koniec z końcem. Łatwo, prawda? A tu trzeba okazać odwagę cywilną, determinację i odpowiedzialność, tym większą , im wyższe zajmowane stanowisko. ___Bo to mogą być naprawdę ostatnie rządy PO i tej ekipy w Ministerstwie Sprawiedliwości, która jest u steru, gdyż dojdzie do głosu ludzki skowyt
  z bólu frustracji i rozczarowanie, a za nimi już tylko odroczone PIS. Wtedy będzie za późno na odzyskanie zaufania pracowników wymiaru sprawiedliwości, na docenienie ich ciężkiej pracy, na podwyżki. Pozostanie tylko żal i ból w sądach i ogólnie już pokutujące przekonanie, ze władza żywi się kosztem najgorzej zarabiających
  i jest to pewnego rodzaju forma pastwienia się władzy nad ludźmi o zarobkach 1200-1800 zł miesięcznie. Żenada. Prawdziwa żenada. Raz jeszcze powiem, waloryzacja pensji, ale nie na poziomie 170, 190 zł brutto. To mają być w końcu odczuwalne podwyżki, tym większe, im dłużej pracownik pracuje w sądownictwie, za te lata głodowych pensji, za lata proszenia o podwyżkę, o zapomogę, bo nie za co opłacić przedszkola, opłat w szkole, opłacić za gaz w zimie. Za to, że mimo to , ci ludzie pracują ciężko w sądach, zamiast rzucić to w diabły i poszukać normalnej pracy za normalne pieniądze.

  Odpowiedz
 • normalny(2015-09-04 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Państwo Asystenci tylko "zapomnieli" przy porównywaniu się do grupy kuratorów, że kuratorzy jako jedyna grupa zawodowa w resorcie sprawiedliwości z własnych poborów pokrywa koszty wykonywania swoich obozowiczów.

  Odpowiedz
 • asystent(2015-09-04 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Popieram. Przedstawione propozycje podwyżek są żenujące. Przede wszystkim resort sprawiedliwości powinien zacząć zabiegać o to, żeby do wymiaru sprawiedliwości trafiła większa część z 2 mld złotych przewidzianych na podwyżki w budżetówce. Jeszcze nie tak dawno minimalne wynagrodzenie w sądownictwie było niższe niż w gospodarce narodowej, co najlepiej oddaje wieloletnie zaniedbania jeśli chodzi o pracowników wymiaru sprawiedliwości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane