Decyzja o sprzedaży zawłaszczonych lokali to nie źródło szkody

autor: Michał Culepa04.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 04.09.2015, 10:12
W 2007 r. spadkobiercy uzyskali w stołecznym Samorządowym Kolegium Odwoławczym orzeczenie uznające decyzje z 1990 r. o sprzedaży mieszkań za podjęte z naruszeniem przepisów

W 2007 r. spadkobiercy uzyskali w stołecznym Samorządowym Kolegium Odwoławczym orzeczenie uznające decyzje z 1990 r. o sprzedaży mieszkań za podjęte z naruszeniem przepisówźródło: ShutterStock

Spadkobiercy właścicieli kamienicy bezprawnie znacjonalizowanej po wojnie nie mogą żądać odszkodowania z powodu wydania później niezgodnej z prawem decyzji zezwalającej na sprzedaż lokatorom mieszkań znajdujących się w tym budynku. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, o jakie do wojewody mazowieckiego jako reprezentanta Skarbu Państwa wystąpili spadkobiercy byłych właścicieli kamienicy w Warszawie. Budynek został znacjonalizowany na mocy dekretu Bieruta – z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Właściciele kamienicy próbowali wprawdzie uzyskać własność czasową całej nieruchomości, ale ich wnioski zostały odrzucone ostateczną decyzją resortu gospodarki komunalnej z września 1953 r.

Spadkobiercy rozpoczęli w latach 90. starania o odzyskanie budynku, ale nie mogli już liczyć na to, że cała kamienica do nich wróci. W maju 1990 r. kilka mieszkań zostało sprzedanych – z lokatorami zawarto umowy notarialne, na podstawie których ustanowiono odrębną własność lokali.

W 2007 r. spadkobiercy uzyskali w stołecznym Samorządowym Kolegium Odwoławczym orzeczenie uznające decyzje z 1990 r. o sprzedaży mieszkań za podjęte z naruszeniem przepisów. Zdaniem SKO skoro stwierdzono nieważność rozstrzygnięć nacjonalizacyjnych, to należy uznać, że budynek nigdy nie stanowił własności Skarbu Państwa. Spadkobiercy pozwali Skarb Państwa, żądając ok. 1,3 mln zł odszkodowania za bezprawne rozporządzenie mieszkaniami.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • EWA(2015-09-26 01:41) Zgłoś naruszenie 00

  jacy spadkobiercy! wy sami nie wiecie co piszecie! nie ma kamienic ktore nie byly wlasnoscia wlascicieli po wojnie to ta dintojra wymyslila cos podobnego!!!

  Dekret Bieruta zabieral ziemie! budynki i mieszkania zostawaly zawsze wlasnoscia ich wlasciciele juz od sprzed wojny i nieobejmowal ten dekret ich. Panstwo powojennej Polski zabieralo wlascicielom tylko ziemie!!!

  jesli budynek czy mieszkanie w kamienicy bylo prywatne przed wojna to pozostalo prywatne - czy czytac przepisow nie umiecie!!!

  gminy dawaly nakazy dla wlascicieli zeby zajeli tylko np. 2 pokoje z trzech - bo musza dokwaterowac obcych czyli sublokatorow!
  ale zlodziejskie urzednicze balwany w czasie transformacji ustrojowej poprzemienialy wszystko tk, ze trudno dociec dzisiaj co czyje i dlaczego tak na korzysc swoich kolesiow rozstrzygali, ze wlasciciele znalezli sie czesto na bruku , a czysciciele zlodzieje mieszkan i kamienic niby wlascicielami - ale pieczatki maja i sady tez maja!!!1 a ustawy o komornikach daja hochsztaplerom jeszcze skubac tych wyrzuconych na bruk! cos nie tak z tym prawem i ustanawianiem oraz wykonywanie chyba przyznacie? hochsztaplerzy maja pieniadze, ci z bruku juz nie! i beda mieli coraz mniej jesli pijawki proletariackie nie zostana ukarane!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane