Kreatywny aplikant zostanie ukarany

autor: Ewa Maria Radlińska04.09.2015, 20:00
prawnik; adwokat

Sąd zauważył, że pomimo braku wiedzy i woli ze strony radcy podjął się prowadzenia sprawy cywilnej państwa B. w ramach samodzielnej działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Nie będąc upoważnionym przez jakiegokolwiek radcę, aplikant radcowski nie może reprezentować stron w postępowaniu sądowym.

STAN FAKTYCZNY

Aplikant radcowski od marca do grudnia 2009 r. pracował w kancelarii radcy prawnego. Był uprawniony do zawierania umów z klientami i wskazywania jako pełnomocnika radcy prowadzącego tę kancelarię oraz do wystawiania na własne nazwisko upoważnień do reprezentacji (dysponował formularzami blankietowo podpisanymi przez prawnika). Musiał jednak informować radcę o zawartych umowach.

Młody człowiek prowadził również samodzielną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawnych i na tym polu nie współpracował z radcą prawnym.

Aplikant mieszkał z rodzicami. Jego matka pomagała mu w pracach biurowych, w tym odbierała korespondencję, przygotowywała kserokopie dokumentów oraz przedkładała sporządzone przez syna pisma w różnych instytucjach.

W ramach swojej działalności mężczyzna przyjął sprawę od małżonków B. W dokumentach złożonych do akt sprawy jako pełnomocnika wskazał radcę, u którego pracował, a siebie jako osobę upoważnioną do reprezentacji (wykorzystał posiadany niewypełniony formularz, podpisany przez radcę). Radca nic o tym nie wiedział.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane