Odpis z e-księgi z mocą sądowego dokumentu

autor: Anna Krzyżanowska03.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 03.09.2015, 09:26
konsument, umowa, komputer

W ustawie o księgach wieczystych i hipotece przewidziano dwa sposoby korzystania z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystychźródło: ShutterStock

Nie ma podstaw, by notariusze oraz inne podmioty i instytucje odmawiały honorowania odpisów ksiąg wieczystych uzyskanych z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Takie stanowisko przedstawił Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości, w odpowiedzi na interpelację poselską Jana Burego.

W ustawie o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.) przewidziano dwa sposoby korzystania z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Pierwszym jest dostęp powszechny, polegający na możliwości bezpłatnego przeglądania treści konkretnej księgi wieczystej po podaniu jej numeru (przeglądanie ksiąg wieczystych). Z tej możliwości skorzystać może każda osoba fizyczna. Drugi rodzaj dostępu – wyszukiwanie ksiąg wieczystych – przysługuje jedynie podmiotom wskazanym w ustawie i daje możliwość wyszukiwania ksiąg wieczystych według konkretnego, zdefiniowanego kryterium (nazwisko, PESEL właściciela itp.).

Poza jednak opisanymi sposobami ustawodawca poszerzył także dostęp do odpisów i wyciągów z ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym oraz zaświadczeń o zamknięciu takich ksiąg wieczystych. Odpowiednie regulacje znalazły się w art. 364 ust. 2 ustawy. Zapisano w nim również, iż odpisy, wyciągi i zaświadczenia wydawane przez Centralną Informację mają moc dokumentów wydawanych przez sąd. „Teoretycznie w celu uzyskania odpisu księgi wieczystej wystarczy opłacić wniosek przelewem internetowym i podając adres e-mailowy, uzyskać potrzebne dokumenty bez potrzeby udawania się do siedziby Sądu Rejonowego. Tak uzyskany dokument można przedstawić u notariusza, w banku. Jednak pojawiają się opinie i praktyki pokazujące, że taki wydruk zawierający odpis księgi wieczystej nie jest honorowany przez niektóre instytucje, w tym na przykład notariuszy” – napisał w swej interpelacji poseł Jan Bury.

Jak twierdzi, taka praktyka stosowana jest w niektórych kancelariach notarialnych na terenie województwa podkarpackiego.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane