Z początkiem września do szkół trafi 60 tys. egzemplarzy podręcznika „Przychodzi uczeń do prawnika”, który w prosty i przystępny sposób porusza najbardziej powszechne zagadnienia prawne.
Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dowiedzą się z niego m.in., kiedy pobieranie plików z internetu jest dozwolone, a kiedy nie, jakie zasady obowiązują przy publikowaniu zdjęć w sieci, czy też kiedy i w jaki sposób reklamować zakupione towary. Dobór tematów powstał na podstawie najczęściej zadawanych przez uczniów pytań.
Przewodnikami po książce jest rodzina Poprawnych, która boryka się z typowymi problemami najczęściej występującymi w realnym życiu, oraz ich błyskotliwy pies Paragraf, który zawsze przychodzi z cennymi radami. Publikacja jest pełna praktycznych porad, zawiera wzory, np. reklamacji, oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy przykładową umowę-zlecenie, którą może podpisać małoletni.
– Zależało nam na tym, by podręcznik był napisany przystępnym i zrozumiałym językiem. Dlatego każdy rozdział zaczyna się komiksem, gdyż taka forma umożliwia przedstawienie skomplikowanych zagadnień prawnych w prosty i humorystyczny sposób – tłumaczy Natalia Radosh, współautorka podręcznika.
Książka podzielona jest na dwie części. Jedna skierowana do uczniów gimnazjów, a druga szkół średnich.
Oprócz wersji papierowej w zestawie są dwie płyty. Jedna zawiera materiały ćwiczeniowe: krzyżówki i quizy. Druga – materiały audiowizualne: podręcznik w formacie pdf, e-booka oraz audiobooka.
W pierwszej kolejności podręczniki trafią do szkół biorących udział w projekcie „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” i będą wykorzystywane podczas prowadzonych w jego ramach zajęć. Książka zostanie też przekazana innym zainteresowanym szkołom i podmiotom, np. świadczącym pomoc ofiarom przestępstw, sądom oraz prokuraturom. Oprócz tego całość materiałów każdy może pobrać ze strony ministerstwa www.ms.gov.pl.
Zdaniem ministra Borysa Budki podręcznik może stanowić uzupełnienie programu szkolnego i być wykorzystywany np. podczas godzin wychowawczych.
– Jest to element bezpłatnej pomocy w zakresie edukacji prawnej. Wierzę, że pozwoli on młodzieży na poznanie podstawowych praw i obowiązków, które na nich ciążą, podstawowych pojęć oraz będzie stanowił przyczynek do pogłębienia tej wiedzy – ocenia Borys Budka.
Opracowanie podręcznika było współfinansowane z funduszy norweskich.