statystyki

SN: Księgi wieczyste czasami są zawodne

autor: Michał Culepa21.08.2015, 07:31; Aktualizacja: 21.08.2015, 08:31
1,47 mln ha tyle gruntów jest nadal w zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa

1,47 mln ha tyle gruntów jest nadal w zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwaźródło: ShutterStock

Agencja państwowa sprzedając grunty, musi zbadać, czy transakcja ta nie narazi na koszty innego podmiotu. W przeciwnym razie musi liczyć się z roszczeniami. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Początek sprawy był nietypowy. Blisko 10 lat temu Wojciech P. zakupił od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa (ANR) grunt należący do byłego PGR we wsi Nehrybka pod Przemyślem. Transakcja nie różniłaby się od podobnych zakupów ziemi popegeerowskiej, gdyby nie to, że po trzech działkach przebiegała linia kolejowa nr 102 łącząca Przemyśl z miastem Chyrów na Ukrainie.

W 2007 r. Wojciech P. zwrócił się więc do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zarządza infrastrukturą torową, o zapłatę ponad 93 tys. zł z odsetkami za bezumowne korzystanie z cudzego gruntu. Koleje odmówiły zapłaty, ale wytoczony przez nowego właściciela gruntów proces przegrały i ostatecznie musiały zapłacić żądaną kwotę. W maju 2013 r. PKP PLK zdecydowały się wytoczyć agencji proces o odszkodowanie za sprzedaż działek z linią kolejową. Wprawdzie ANR twierdziła, że w księgach wieczystych nie było żadnej wzmianki o problematycznej infrastrukturze kolejowej, oraz wskazywała na złożone przez nią oferty odkupu działek od nowego właściciela, ale sąd I instancji uwzględnił powództwo kolejowej spółki i zasądził na jej rzecz prawie 161 tys. zł.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane