Skargę w sprawie o zastaw rejestrowy może rozpatrywać Sąd Najwyższy

autor: Michał Culepa13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:40
Prawo

SN uznał, że w sprawach o wpis do rejestru zastawów skarga kasacyjna jest dopuszczalnaźródło: ShutterStock

Od orzeczeń sądów w sprawach o wpis do rejestru zastawów można składać skargę kasacyjną – orzekł Sąd Najwyższy. Przedmiotem sprawy był wniosek, który skierował kierujący jedną z działających w Poznaniu fundacji Andrzej M. o wpis do rejestru zastawów przedmiotów majątkowych należących do fundacji.

Rejestr zastawów jest prowadzony przez sądy rejonowe – sądy gospodarcze na podstawie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 569). Służy on do wpisów zastawów – ograniczonych praw rzeczowych, uregulowanych w art. 306 kodeksu cywilnego. Ujawniane są w nim informacje o obciążeniu ruchomości i zbywalnych praw majątkowych zastawem rejestrowym.

Poznański sąd gospodarczy odmówił wpisu do rejestru zastawów przedmiotów należących do fundacji. Orzeczenie to podtrzymał rozpoznający apelację poznański sąd okręgowy. W efekcie do Sądu Najwyższego trafiła skarga kasacyjna złożona przez prezesa. Ale tu pojawiły się poważne problemy proceduralne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane