Uprawnienia służb nadal będą naruszać prawo europejskie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.08.2015, 07:42; Aktualizacja: 06.08.2015, 08:10
Policja

Wątpliwości budzi również przepis, zgodnie z którym policja będzie mogła przetwarzać dane abonenckie obywateli „przez okres, w którym są one niezbędne do realizacji ustawowych zadań”źródło: ShutterStock

Senacki projekt, który ma na nowo uregulować zasady sięgania przez służby po dane obywateli, jest niezgodny z Kartą praw podstawowych UE – uważa Biuro Analiz Sejmowych.

W opinii przygotowanej dla posłów skrytykowany został przepis, zgodnie z którym służby będą mogły sięgać po dane telekomunikacyjne obywateli w celu „zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców, a także uzyskania i utrwalenia dowodów, ściganych z oskarżenia publicznego, umyślnych przestępstw”. Zdaniem ekspertów Biura Analiz Sejmowych (BAS) tak określony katalog jest zbyt szeroki.

W opinii przypomniano wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 kwietnia 2014 r. (sygn. akt C-293/12 oraz C-594/12). Za niedopuszczalne uznano wtedy zapisy unijnej dyrektywy w sprawie zatrzymywania danych m.in. z tego powodu, że nie gwarantowały, iż służby będą sięgały po billingi tylko w celu ścigania i zapobiegania najpoważniejszym przestępstwom. Tylko wówczas bowiem za usprawiedliwioną można by uznać ingerencję w prawa podstawowe jednostek ustanowione w Karcie praw podstawowych UE (KPPUE). Chodzi o gwarancję poszanowania życia prywatnego i rodzinnego i komunikowania się, a także o ochronę danych osobowych (art. 7 i 8 karty).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane