Uprawnienia służb nadal będą naruszać prawo europejskie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.08.2015, 07:42; Aktualizacja: 06.08.2015, 08:10
Policja

Wątpliwości budzi również przepis, zgodnie z którym policja będzie mogła przetwarzać dane abonenckie obywateli „przez okres, w którym są one niezbędne do realizacji ustawowych zadań”źródło: ShutterStock

Senacki projekt, który ma na nowo uregulować zasady sięgania przez służby po dane obywateli, jest niezgodny z Kartą praw podstawowych UE – uważa Biuro Analiz Sejmowych.

W opinii przygotowanej dla posłów skrytykowany został przepis, zgodnie z którym służby będą mogły sięgać po dane telekomunikacyjne obywateli w celu „zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców, a także uzyskania i utrwalenia dowodów, ściganych z oskarżenia publicznego, umyślnych przestępstw”. Zdaniem ekspertów Biura Analiz Sejmowych (BAS) tak określony katalog jest zbyt szeroki.

W opinii przypomniano wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 kwietnia 2014 r. (sygn. akt C-293/12 oraz C-594/12). Za niedopuszczalne uznano wtedy zapisy unijnej dyrektywy w sprawie zatrzymywania danych m.in. z tego powodu, że nie gwarantowały, iż służby będą sięgały po billingi tylko w celu ścigania i zapobiegania najpoważniejszym przestępstwom. Tylko wówczas bowiem za usprawiedliwioną można by uznać ingerencję w prawa podstawowe jednostek ustanowione w Karcie praw podstawowych UE (KPPUE). Chodzi o gwarancję poszanowania życia prywatnego i rodzinnego i komunikowania się, a także o ochronę danych osobowych (art. 7 i 8 karty).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane