Białecki: Ustawa o gruntach rolnych zaprzeczeniem zdrowego rozsądku

autor: Mariusz Białecki31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 09:45
pole, rolnictwo, uprawa

W założeniu nowe regulacje mają poprawić strukturę obszarową gospodarstw rolnych, przeciwdziałać nadmiernej koncentracji i zapewnić odpowiednie kwalifikacje osób prowadzących gospodarstwa.źródło: ShutterStock

Felieton

Przyjęta już przez Sejm ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafiła już pod obrady wyższej izby parlamentu. W założeniu nowe regulacje mają poprawić strukturę obszarową gospodarstw rolnych, przeciwdziałać nadmiernej koncentracji i zapewnić odpowiednie kwalifikacje osób prowadzących gospodarstwa. Deklarowanym celem regulacji jest także ograniczenie możliwości wykupu polskiej ziemi przez obcokrajowców. A przypomnijmy, że 1 maja 2016 r. kończy się obowiązujący od 2004 r. okres ochronny i obcokrajowcy będą mogli nabywać w Polsce ziemię rolną bez specjalnego zezwolenia MSW. Proponowane przepisy co prawda nie zabraniają wprost cudzoziemcom i spółkom z kapitałem zagranicznym kupować gruntów rolnych w Polsce, lecz wprowadzają wiele istotnych ograniczeń, które mają zapobiec wykupowaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy.

Projekt od początku wywoływał i nadal wywołuje wiele kontrowersji. Po pierwsze, zarówno kancelaria legislacyjna Senatu, jak i Kancelaria Prezydenta uważają, że zawiera on zapisy, których zgodność z konstytucją budzi wątpliwości. Po drugie, do ustawy wiele zastrzeżeń zgłaszają także eksperci. Krajowa Rada Notarialna krytycznie zaopiniowała ten dokument jeszcze w styczniu 2015 r., starając się zwrócić uwagę legislatorów na niedostatki proponowanych rozwiązań, czy wręcz na zapisy wzajemnie się wykluczające.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • rolnik(2015-07-31 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  dyskryminacja młodych w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego

  Projekt nowej Ustawy narusza prawa konstytucyjne ludzi młodych posiadających kwalifikacje rolnicze, którzy nie będą mogli założyć własnego gospodarstwa rolnego, bo są dyskryminowani w tej Ustawie poprzez wykluczenie ich z kręgu bezpośrednich nabywców ziemi rolnej od rolników indywidualnych?

  Dlaczego w art.12.2 tej Ustawy uprzywilejowani są rolnicy indywidualni, a zabrakło młodych Polaków, którzy chcą dopiero utworzyć pierwsze gospodarstwo rolne?

  Jak mamy nie wyjeżdżać z tego kraju, skoro młoda osoba pełna siły nie będzie mogła kupić ziemi rolnej z pominięciem biurokratycznych, niekoniecznie uczciwych przetargów Agencji Nieruchomości Rolnych?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane