statystyki

Szpital zamówił usługi, więc musi zapłacić

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.08.2015, 15:00; Aktualizacja: 02.08.2015, 16:25
Zwolnienie z długu ma postać umowy, musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Zwolnienie z długu ma postać umowy, musi być zaakceptowane przez dłużnika.źródło: ShutterStock

Kontrahent, nie przenosząc praw do wierzytelności, ma możliwość załatania dziury w swoim budżecie poprzez zlecenie firmie dochodzenia należnych mu kwot, ale w jego imieniu.

TEZA Udzielenie pełnomocnictwa innej firmie przez wykonawcę do dochodzenia należności w imieniu mocodawcy przysługujących mu względem zamawiającego dodatkowo potwierdza, że zamiarem stron nie było przeniesienie wierzytelności.

STAN FAKTYCZNY Szpital, jako zamawiający, zawarł ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jako wykonawcą, szereg umów, których przedmiotem był zakup i dostawa wyrobów medycznych. Zapisano, że wykonawca nie może bez pisemnej zgody zamawiającego przenieść wierzytelności wynikających z umowy na osoby trzecie. To samo tyczyło się uzyskiwania ubezpieczenia, gwarancji lub poręczenia spłaty wierzytelności od podmiotów trzecich.

Po podpisaniu tych umów spółka z o.o. zawarła ze spółką akcyjną umowę finansowania należności. Jej przedmiotem było przeprowadzenie przez S.A. w imieniu sp. z o.o. wszelkich czynności mających na celu odzyskanie wierzytelności przysługujących sp. z o.o., w tym od szpitala.

W przypadku braku zapłaty ze strony dłużników spółki S.A. zobowiązała się do przekazania na konto sp. z o.o. odpowiedniej kwoty. Wobec nieuiszczenia należności przez szpital spółka akcyjna przelała na konto sp. z o.o. umówione środki. Szpital został powiadomiony o udzieleniu S.A. przez sp. z o.o. pełnomocnictwa do reprezentowania i podejmowania w imieniu powoda wszelkich czynności prawnych oraz faktycznych zmierzających do odzyskania wierzytelności. Sp. z o.o. wniosła o zasądzenie od szpitala kwoty 7,6 tys. zł. Referendarz sądowy nakazał pozwanemu, aby zapłacił na rzecz powoda zgodnie z żądaniem pozwu. Pozwany szpital wniósł sprzeciw. Wskazano m.in., że powód – w zakresie objętym przedmiotem postępowania – został zaspokojony przez spółkę S.A.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane