statystyki

Szpital zamówił usługi, więc musi zapłacić

autor: Małgorzata Kryszkiewicz02.08.2015, 15:00; Aktualizacja: 02.08.2015, 16:25
Zwolnienie z długu ma postać umowy, musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Zwolnienie z długu ma postać umowy, musi być zaakceptowane przez dłużnika.źródło: ShutterStock

Kontrahent, nie przenosząc praw do wierzytelności, ma możliwość załatania dziury w swoim budżecie poprzez zlecenie firmie dochodzenia należnych mu kwot, ale w jego imieniu.

TEZA Udzielenie pełnomocnictwa innej firmie przez wykonawcę do dochodzenia należności w imieniu mocodawcy przysługujących mu względem zamawiającego dodatkowo potwierdza, że zamiarem stron nie było przeniesienie wierzytelności.

STAN FAKTYCZNY Szpital, jako zamawiający, zawarł ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jako wykonawcą, szereg umów, których przedmiotem był zakup i dostawa wyrobów medycznych. Zapisano, że wykonawca nie może bez pisemnej zgody zamawiającego przenieść wierzytelności wynikających z umowy na osoby trzecie. To samo tyczyło się uzyskiwania ubezpieczenia, gwarancji lub poręczenia spłaty wierzytelności od podmiotów trzecich.

Po podpisaniu tych umów spółka z o.o. zawarła ze spółką akcyjną umowę finansowania należności. Jej przedmiotem było przeprowadzenie przez S.A. w imieniu sp. z o.o. wszelkich czynności mających na celu odzyskanie wierzytelności przysługujących sp. z o.o., w tym od szpitala.

W przypadku braku zapłaty ze strony dłużników spółki S.A. zobowiązała się do przekazania na konto sp. z o.o. odpowiedniej kwoty. Wobec nieuiszczenia należności przez szpital spółka akcyjna przelała na konto sp. z o.o. umówione środki. Szpital został powiadomiony o udzieleniu S.A. przez sp. z o.o. pełnomocnictwa do reprezentowania i podejmowania w imieniu powoda wszelkich czynności prawnych oraz faktycznych zmierzających do odzyskania wierzytelności. Sp. z o.o. wniosła o zasądzenie od szpitala kwoty 7,6 tys. zł. Referendarz sądowy nakazał pozwanemu, aby zapłacił na rzecz powoda zgodnie z żądaniem pozwu. Pozwany szpital wniósł sprzeciw. Wskazano m.in., że powód – w zakresie objętym przedmiotem postępowania – został zaspokojony przez spółkę S.A.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane