Senatorowie zdecydowali: Sędziowie nie zapłacą mandatów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:49
kierowca, prawo jazdy

Teraz na wykreślenie przepisu o sędziowskich immunitetach będzie musiał wyrazić zgodę cały Senat.źródło: ShutterStock

Posłowie, senatorowie, prokuratorzy, generalny inspektor ochrony danych osobowych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz rzecznik praw dziecka. Już niedługo będą oni mogli zrezygnować z przysługującej im ochrony immunitetowej i przyjąć mandat za wykroczenie drogowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • olo(2015-08-06 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Znam osobiście sędziego to mój przyjaciel, mówi wprost ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA w przypadku wykroczenia drogowego kończy się co najwyżej upomnieniem. A po komentarzach widać, że piszą je sędziowie których jak świnie nie można oderwać od koryta.

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2015-07-29 08:07) Zgłoś naruszenie 00

  Do "Pol anka" , czy "Ziuk" - głupotę trzeba tępić. Zwłaszcza, gdy głupota wynika ze zwykłej niewiedzy okraszonej brakiem szacunku do innych ludzi. I tak od siebie dodam jeszcze, że nie trzeba wypowiadać się na każdy temat, nawet, gdy nie ma się bladego pojęcia w danym temacie. Lepiej zamknąć buzię i milczeć. Poczytajcie sobie wypowiedzi innych internautów, a przekonacie się, że odpowiedzialność dyscyplinarna jest o wiele surowsza od mandatu karnego za wykroczenie drogowe. Choćby w związku z samym faktem wszczęcia postępowania przez z-cę rzecznika dyscyplinarnego. I do "Ziuk" - co masz na myśli pisząc, że "takich sędziów należy tępić".?! Tępić, to możesz sobie szczury albo karaluchy, a nie ludzi. Nie bądź faszystą, co to opluwa jadem wszystkich wokół. Więcej szacunku do ludzi.

  Odpowiedz
 • thadde(2015-07-28 21:43) Zgłoś naruszenie 00

  Do pana nr 3 : Naprawdę myśli pan , że ludzie są tak naiwni aby uwierzyć , że jakaś komisja składająca się z kolegów sędziego, który popełni wykroczenie , zrobi mu jakąkolwiek krzywdę ? Podobne przypadki dotyczą zresztą choćby lekarzy. Prawo jest pisane przez prawników i zatwierdzane przez bezmyślną , skorumpowaną poślarnię. W skrócie chodzi o to aby swojemu krzywdy nie zrobić.

  Odpowiedz
 • jygj(2015-07-28 18:45) Zgłoś naruszenie 00

  oprócz sędziów wojskowych ustawa nie objęłaby też sędziów SN i TK. Byliby równi i równiejsi co niezgodne z Konstytucją. W ogóle taka ustawa na łapu-capu bez większych przemyśleń.

  Odpowiedz
 • noja(2015-07-28 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  a ja mam pytanie? jak policjant zatrzyma sędzie, sędzie nie powie o immunitecie, dostanie mandat i go zapłaci, to czy będzie też odpowiadał dyscyplinarnie?

  Odpowiedz
 • zzzzzz(2015-07-28 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko pan nr 4 z tutaj się wypowiadających ma jakiekolwiek pojęcie o temacie.
  I owszem postępowanie dyscyplinarnie i ewentualna kara jest dużo surowsza niż mandat.

  O "wyjętych spod prawa" może zacznijcie pisać jak odpowiecie sobie na pytanie czy wolelibyście zapłacić z pensji 6-15 tys. - 200 zł mandatu czy nie zapłacić i ryzykować zakaz awansu a w skrajnych przypadkach utratę pracy i przyszłej emerytury.

  Każdy sędzia rękami i nogami podpiszę się pod zniesieniem immunitetu w sprawach wykroczeń drogowych.

  Odpowiedz
 • Abbo(2015-07-28 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Senatorowie nie mieli tu nic do decydowania. To Konstytucja zabrania pociągania sędziów do odpowiedzialności inaczej niż za zgodą sądu. Senat naprawił tylko kardynalny błąd sejmu, który tej oczywistej kwestii nie zauważył. Podobnie zresztą jak i tego, że nowelizacja którą uchwalili nie obejmuje sędziów sądów wojskowych bo oni podlegają pod inną ustawę, której panowie posłowie nie zmienili.

  Ale oczywiście hejt na sędziów można zrobić.

  Odpowiedz
 • jan(2015-07-28 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  senat kolejny raz potwierdza że jest zbędny, należy wszystkich pozbawić immunitetów.W USA parlamentarzysta ma taki immunitet że podczas obrad nie można go aresztować ale podczas przerwy można - to jest demokracja

  Odpowiedz
 • pol anka(2015-07-28 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  takie jaja tylko w europejskim kraju, sędzia nie płaci mandatów za wykroczenia drogowe, bo bo bo to godzi w majestat godności którą piastuje, a może indywiduum które nie potrafi być trzeźwe w pojeździe za kierownicą lubo operować kierownicą lub gazem hamulcem i sprzegłem powinno zająć się czyms innym np. kopaniem kartofli. Panowie senatorowie czynią obstrukcję, chca uwalić zmiany. Taka jest prawda, ta zafajdana moralność wyniesiona z arystokratycznej polski, demokracja chyba teokracja

  Odpowiedz
 • Kikan(2015-07-28 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  Odpowiedzialność sędziów - tj. odpowiedzialność dyscyplinarna za wykroczenia jest dużo bardziej surowsza niż mandat karny. Spora część z nich, jak nie większość chętnie zapłaciłaby mandat, żeby mieć święty spokój. Tyle tylko, że ta odpowiedzialność dyscyplinarna nie jest egzekwowana. Zawiadomienia z policji o wykroczeniach lądują w teczce. Tak więc proszę państwa nie trzeba zmieniać prawa ale je egzekwować no i sędziowie muszą tez zmienić podejście do kwestii wykroczeń drogowych.

  Odpowiedz
 • ziuk(2015-07-28 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  Takich sędziów należy tępić. On sam powinien bardzo szybko zapłacić mandat, ogon pod siebie i szybko uciekać. Równi i równiejsi. Dobrze , że w Policji są porządni ludzie i powiedzą jaki "wyjęty spod prawa" tak czyni . Żyją wśród nas i to należy piętnować.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane