statystyki

Państwo wypłaci odszkodowania dzieciom represjonowanych kobiet

autor: Bożena Wiktorowska27.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:19

Senatorowie chcą przyznać prawo do specjalnych odszkodowań dzieciom urodzonym w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia, których matki w latach 1944–1956 w okresie ciąży były prześladowane z powodów politycznych.

Senat przyjął projekt ustawy w tej sprawie oraz podjął uchwałę o wniesieniu go do Sejmu. Po wejściu w życie nowych rozwiązań dziecku matki, która była pozbawiona wolności i w stosunku do której stwierdzono nieważność orzeczenia o uwięzieniu, będzie przysługiwać od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Takie same uprawnienia będą mieć potomkowie represjonowanych kobiet walczących o demokrację, którzy urodzili się w więzieniu lub w innym miejscu odosobnienia. W związku z tym odpowiednio znowelizowana zostanie ustawa z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1851).


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane