statystyki

Państwo wypłaci odszkodowania dzieciom represjonowanych kobiet

autor: Bożena Wiktorowska27.07.2015, 07:52; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:19

Senatorowie chcą przyznać prawo do specjalnych odszkodowań dzieciom urodzonym w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia, których matki w latach 1944–1956 w okresie ciąży były prześladowane z powodów politycznych.

Senat przyjął projekt ustawy w tej sprawie oraz podjął uchwałę o wniesieniu go do Sejmu. Po wejściu w życie nowych rozwiązań dziecku matki, która była pozbawiona wolności i w stosunku do której stwierdzono nieważność orzeczenia o uwięzieniu, będzie przysługiwać od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Takie same uprawnienia będą mieć potomkowie represjonowanych kobiet walczących o demokrację, którzy urodzili się w więzieniu lub w innym miejscu odosobnienia. W związku z tym odpowiednio znowelizowana zostanie ustawa z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1851).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane