statystyki

Upływ czasu nie oznacza, że pośrednik źle wykonał swoją pracę

autor: Anna Krzyżanowska21.07.2015, 18:00
umowa prawo prawnik

Umowa pośrednictwa zawierała klauzulę wyłączności i została zawarta na okres od 28 lutego do 31 grudnia 2007 rokuźródło: ShutterStock

Jeśli o pomoc prosi się profesjonalistę, należy mieć świadomość, że trzeba będzie zapłacić więcej – stwierdził sąd, przyznając pośrednikowi 300 tys. zł prowizji.

 „Okoliczność, iż zawarcie umowy przyrzeczonej nastąpiło dopiero po upływie około 3 lat od podpisania umowy przedwstępnej, nie oznacza, że pośrednik niewłaściwie wykonał swoje obowiązki. (...) Istotne jest przede wszystkim to, że transakcja została zakończona sukcesem” – do takiego wniosku doszedł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Rozpoznawał on sprawę pośredniczki w obrocie nieruchomościami, która wniosła pozew o zapłatę prowizji.

Sprzedaż warta miliony

Umowa pośrednictwa zawierała klauzulę wyłączności i została zawarta na okres od 28 lutego do 31 grudnia 2007 roku. Jej przedmiotem była sprzedaż nieruchomości będącej współwłasnością trzech osób. Cena ofertowa została ustalona na 5 mln zł netto. Wynagrodzenie pośrednika określono natomiast na 500 tys. zł plus 22 proc. VAT i dodatkową prowizję w wysokości 35 proc. plus VAT. Ten bonus miał zostać wypłacony w przypadku wynegocjowania wyższej ceny sprzedaży od określonej ceny minimalnej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane