statystyki

Nietrzeźwy sternik jest jak pijany kierowca

autor: Jan Ludwikowski20.07.2015, 09:20; Aktualizacja: 20.07.2015, 09:34
Można stracić też inne pozwolenia, na przykład pozwolenie na broń palną. Jezioro Jeziorak

Można stracić też inne pozwolenia, na przykład pozwolenie na broń palną. Jezioro Jeziorakźródło: Creative Commons
autor zdjęcia: Marcin n®

Weekendowy wyjazd nad jezioro przysporzył panu Jackowi wielu zmartwień. – Niedawno uzyskałem uprawnienia sternika motorowodnego – opowiada. Postanowiłem zaimponować przyjaciołom i przewieźć ich motorówką. Gdy wypłynęliśmy na jezioro, zatrzymała nas policja. Okazało się, że poprzedniego dnia wypiłem kilka drinków za dużo i wciąż mam promile we krwi – tłumaczy czytelnik. – Czy w związku z tym grozi mi utrata prawa jazdy – zastanawia się.

W wielu środowiskach wakacje wiążą się z imprezami suto zakrapianymi alkoholem. Takie podejście do sprawy jest szczególnie niebezpieczne dla osób uprawiających sporty wodne, ponieważ prowadzenie po alkoholu jednostek pływających, które są napędzane silnikiem, jest traktowane tak samo jak jazda samochodem na rauszu.

Trzeba wiedzieć, że kodeks karny przewiduje identyczną karę dla osoby nietrzeźwej prowadzącej pojazd mechaniczny na lądzie i w wodzie. Stan nietrzeźwości ma miejsce, gdy badanie alkomatem wykazuje więcej niż 0,25 mg na 1 dm3 (1 litr) wydychanego powietrza, a badanie krwi więcej niż 0,5 promila.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane