statystyki

Kto zapłaci mniej za wydanie paszportu

autor: Piotr Pieńkosz17.07.2015, 09:10; Aktualizacja: 17.07.2015, 09:30
emigracja, podróż, paszport

Wydanie paszportu kosztuje, ale osoby z określonych kategorii mogą zapłacić mniej.źródło: ShutterStock

Mam 28 lat, właśnie dostałem się na niestacjonarne studia, które zaczynam od 1 października. Wiem, że studenci płacą mniej za wydanie paszportu. Zastanawiam się jednak, czy taki bonus przysługuje studentom niezależnie od wieku, a po drugie, czy będę mógł skorzystać z niższej opłaty, okazując w urzędzie decyzję o przyjęciu na studia, czy też muszę poczekać na wyrobienie legitymacji studenckiej – pyta pan Adrian.

Wydanie paszportu kosztuje, ale osoby z określonych kategorii mogą zapłacić mniej. Opłata podstawowa wynosi obecnie 140 zł. O połowę mniej, a więc 70 zł, płacą emeryci, renciści, niepełnosprawni, podopieczni domów pomocy społecznej, osoby pobierające zasiłki stałe, kombatanci, rodzice posiadający ważną kartę dużej rodziny, a także uczniowie i studenci. Z kolei 75 proc. mniej niż wynosi opłata podstawowa, a więc 35 zł, zapłacą za wydanie paszportu dzieci legitymujące się ważną kartą dużej rodziny.

Do studentów zaliczamy osoby zapisane na studia wyższe, przy czym wiek ani forma kształcenia – stacjonarna albo niestacjonarna (studia wieczorowe, weekendowe) – nie mają znaczenia. Pod pojęciem „studia wyższe” mieszczą się studia licencjackie (I stopnia), magisterskie (II stopnia), a także jednolite magisterskie. W świetle prawa tego typu edukacją nie są zaś studia podyplomowe oraz studia doktoranckie (III stopnia). Oznacza to, że słuchaczom studiów podyplomowych oraz doktorantom nie przysługuje status studenta. Co za tym idzie, nie korzystają oni z obniżonych opłat paszportowych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane