GIODO ostrzega: Nie zostawiaj dowodu osobistego w wypożyczalni

16.07.2015, 17:38; Aktualizacja: 16.07.2015, 17:59
Nowy dowód osobisty

Za zatrzymanie i przetrzymywanie dokumentu tożsamości przez osobę nieuprawnioną grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny.źródło: Materiały Prasowe

Nie wypożyczaj letniego sprzętu sportowego na dowód, prawo jazdy czy paszport. Przed oddawaniem dowodów tożsamości w miejscach oferujących kajaki, rowery wodne, czy inne atrakcje przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • po co data urodzenia w PESELu(2015-07-28 17:47) Zgłoś naruszenie 10

    ___A dlaczego PESEL zawiera datę urodzenia??? PESELem bardzo często się posługujemy w sprawach, w których data urodzenia nie jest nikomu potrzebna!!!

    Odpowiedz
  • Złota Kaczka(2015-07-16 18:34) Zgłoś naruszenie 10

    Czyli dokładnie jakich danych osobowych nie należy zostawiać w takich miejscach, żeby nie narazić się na niepotrzebne ryzyko?

    Innymi słowy: jakie dane muszę podać, a jakie nie?

    Odpowiedz
  • sasanka(2015-07-16 22:29) Zgłoś naruszenie 10

    "Edyta Bielak Jomaa (czyt Żoma') podkreśla, że dowodów i paszportów nie można też pozwolić kopiować - na przykład robić zdjęcia, skanować czy kserować."

    Łatwo powiedzieć. A co ma zrobić osoba, której zeskanowano dowód osobisty bez jej zgody i wbrew jej woli, wykorzystując jej przymusowe położenie?

    Tak dzieje się np. w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, gdzie zmusza się osoby wchodzące do budynku Sądu, do przekazania dowodu osobistego funkcjonariuszowi stojącemu na bramce, który następnie skanuje ten dowód bez zgody, a nawet wbrew woli właściciela. Sąd wykorzystuje przymusowe położenie stron spieszących się na rozprawę i tym sposobem bezprawnie zdobywa nie tylko komplet ich danych osobowych, ale nawet graficzne odzwierciedlenia ich dowodów osobistych w kolorze, ze zdjęciami i wzorami podpisów. I to robi organ, który powinien stać na straży prawa?!

    Sąd Okręgowy we Wrocławiu z jego bogatą bazą danych osobowych obywateli w postaci tysięcy zeskanowanych dowodów osobistych to raj dla fałszerzy i różnej maści agentów.

    Odpowiedz
  • abc(2015-07-17 06:56) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli cala reszta organów i instytucji może kserowac dowody z wyjątkiem wypożyczalni, tak?

    Odpowiedz
  • ab17pl (Łódź Polesie)(2015-07-17 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Odebrałem ten nowy dowód tydzień temu, estetycznie obrzydliwy jakby się na niego coś rozlało na dodatek trzy moje fotografie w trzech wersjach technicznych dwie z przodu jedna z tyłu, generalnie wcale nie tak dobrze zabezpieczony przed skopiowaniem - znam się na tym. Ale nie to było dla mnie problemem, w urzędzie gdzie składałem wniosek i odbierałem dowód w dalszym ciągu pracują osoby z czasów komuny, SBecja ma się dobrze ci którzy korzystali dla potrzeb swojej firmy a przed wszystkim swojej grupy narodowo społecznej - z danych osobowych obywateli zrobili sobie źródło utrzymania, szykanowali (i szykanują) obywateli naszego kraju grupowo i indywidualnie za urojone krzywdy jakich doznali rzekomo żydzi, okradali polaków i uniemożliwiali terminowe zawarcie umów i związków małżeńskich, utrudniali nam funkcjonowanie w społeczeństwie, wywozili nasze dane do ZSRR i USA na potrzeby struktur przestępczych w dalszym ciągu w tych urzędach pracują i działają.

    Odpowiedz
  • t.cichowski@poczta.fm(2015-07-17 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się czyta jej nazwisko?

    Odpowiedz
  • kaka(2015-07-22 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Śmieszy mnie podawanie, jak się czyta nazwisko tej pani. Czytamy wg polskich zasad pisowni i tyle, a jak ma jakiś problem to niech zmieni nazwisko na Żoma

    Odpowiedz
  • ziutasek(2015-07-16 21:48) Zgłoś naruszenie 01

    Co za bzdury ... w czasach porządnych aparatów w telefonach wystarczy kilka sekund na zrobienie zdjęcia dokumentu, to nie dane powinny być chronione tylko obywatel. Kolejny pasożytniczy urząd którego efektem jest tworzenie lokalnych ochraniaczy danych na państwowych posadach, a szarak jak mógł być zadłużony na podstawie skradzionych danych tak może nadal ... sąd przyklepie, komornik przyjdzie, bank odzyska ;-)

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-07-16 21:17) Zgłoś naruszenie 01

    I za to płacimy osobnikowi , ksywka GIODO , i jego fraucymerowi ?
    A może rzeczony usiłuje debilizmem dorównać tłukowi z Radomia ?
    W każdym razie ciepło , ciepło .

    Odpowiedz