statystyki

Spółka może podwyższyć kapitał zakładowy z własnych środków

autor: KT14.07.2015, 07:48; Aktualizacja: 14.07.2015, 08:53
W ramach takiego podwyższenia można utworzyć zarówno nowe udziały, jak i zwiększyć ich wartość nominalną

W ramach takiego podwyższenia można utworzyć zarówno nowe udziały, jak i zwiększyć ich wartość nominalnąźródło: ShutterStock

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. może nastąpić poprzez wniesienie wkładów na jego pokrycie. Czy jednak istnieje możliwość podwyższenia tego kapitału bez angażowania środków zewnętrznych, czyli ze środków własnych spółki?

Tak. Możliwość podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki przewiduje art. 260 kodeksu spółek handlowych. Reguły rządzące tą formą podwyższenia odbiegają nieco od zasad przewidzianych dla zwykłego – czyli zewnętrznego – podwyższenia. Podwyższenie kapitału ze środków własnych zawsze wiąże się ze zmianą umowy spółki. Jest to konieczne nawet wtedy, gdy zapisy umowy dopuszczają podwyższenie kapitału bez konieczności zmian umowy spółki.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane