Sprzedaż zajętej przez komornika ruchomości już nie tak szybka

autor: Piotr Szymaniak13.07.2015, 18:00
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 864 par. 1 sprzedaż zajętych ruchomości nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 864 par. 1 sprzedaż zajętych ruchomości nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia.źródło: ShutterStock

Sejm przyjął ostatecznie nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa zmienia m.in. przepisy dotyczące sprzedaży komisowej. To efekt głośnej sprawy rolnika spod Mławy, któremu – choć nie był dłużnikiem – asesor komorniczy odebrał ciągnik, po czym sprzedał, przekazując w komis. Ruchomości można w tym trybie sprzedać już w siedem dni od ich zajęcia, a to nie zawsze pozwala na reakcję i złożenie wniosku o wyłączenie spod egzekucji rzeczy, która nie należy do dłużnika. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 864 par. 1 sprzedaż zajętych ruchomości nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia.

Zmieniono też przepisy dotyczące poszukiwania majątku dłużnika. Komornik będzie uprawniony do odebrania wykazu majątku, który dłużnik będzie składał pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Wykaz majątku tym ma się różnić od wyjawienia, że będzie dotyczył tylko tych składników majątku, które wystarczają na zabezpieczenie roszczenia, a nie całego dobytku. Gdy z przedstawionego przez dłużnika wykazu będzie wynikać, że nie pozwolą one jednak spłacić długów, wierzyciel będzie mógł wystąpić z wnioskiem o poszukiwanie majątku dłużnika.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • poprawa wykonywania prawa - koniecznosc!(2015-07-14 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  alez to nie tylko Kukiz mowi o tym !!! rozpasanie urzednikow w Polsce to nie nowosc! od 1989 r. obserwujemy nie demokratyczne zachowania zatrudnionych przez Polakow urzednikow panstwowych , a odwrotnie ! to jest zdemoralizowana dyktatura postsocjalistyczna , ktora niszczy wszystkich, jakby na zlecenie szumowin hochsztaplerskich! i jest to wszedzie ! brak karania takich zachowan tej grupy marginesu spolecznego poteguje zachowania ptologiczne i daje ludziom takie zdanie na temat calego systemu !

  nie do pomyslenia sa zachowania i ustawy o pracy panstwowego komornika przeciez - dzialajacego w imieniu naszego Polskiego Orla !!! eksmisje przeprowadza sie na przyklad ludzi i rzeczy!
  a tutaj komornik wie , ze nikt niemieszka i generuje falszywy dokument , o ktorym nie wiem, ze zlecajacy eksmisje jest po prostu przestepca uzywajacym dokumentow wygenerowanych przez sady!
  pozwani nie maja nic do powiedzenia! komornicy egzekwuja i nie sprawdzaja! nawet nie majaobowiazku powiadamiac eksmitowanych! no moze maja ale dzialaja odwrotnie - czyli wiedza ze zadnej kary za niepowiadomienie nie ma!
  jesli komornik znajduje adresy do korespondencji i pieniadze do sciagania inkognito - to i ustalic adres eksmitowanego - bo tak robia rownie po 3 latach i wiecej niezamieszkiwania !

  po prostu, raj dla przestepcow, bo nikt nic nie sprawadza !
  raj bo w naszych sadach pracuja wrozki i wrozbici!
  zamiast koniecznych spraw sadowych - to sedzina czy sedzia wydaja wyrok - bo wydaje im sie ze to wlasnie taki bedzie dobry! to nie ma nic wspolnego z wykonywanie prawa ! nalezaloby i komornikow i sadziow zmusic do myslenia i wyrokowania! nie do sporzadzania kolesiom wyrkow na strone zamowionych ! tez tak jest!

  Odpowiedz
 • sa(2015-07-14 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Czy naciągacze od komornika z Łodzi i innych, niby w majestacie prawa -Państwa Prawa ,czy wyrównali krzywdy tym z Mławy-traktor , okolic Łodzi itp. Jak tak może być Szanowana izbo , Rządzie ,aż grzmi rozpasanie urzędników , przekręciarzy, czy ich ukarano dotkliwie wg KK,KC . Czy nie czas walczyć z takim systemem, przecież niszczy solidnych Obywateli, o tym właśnie mówi Kukiz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane