statystyki

Postępowanie spadkowe na terenie UE będzie uproszczone

autor: Patryk Słowik10.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:55
Opłata za wydanie EPS ma wynosić 300 zł.

Opłata za wydanie EPS ma wynosić 300 zł.źródło: ShutterStock

Prawo cywilne: Wczoraj Sejm przyjął ustawę nowelizującą kodeks postępowania cywilnego oraz prawo o notariacie, która dookreśla procedury unijnego rozporządzenia.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego zacznie obowiązywać 17 sierpnia 2015 r. Ma być ogromnym ułatwieniem dla spadkobierców. Obecnie bowiem, gdy spadkodawca zmarł poza ojczyzną, pojawia się wiele problemów formalnych. Rozporządzenie ma to zmienić m.in. dzięki wprowadzeniu europejskiego poświadczenia spadkowego. Będzie to dokument wydawany według jednolitego wzoru, a wywołujący skutki prawne w większości państw członkowskich bez konieczności prowadzenia żmudnego postępowania. Spadkobierca dokumentem uzyskanym np. w Polsce – potwierdzającym, że rzeczywiście przysługują mu pewne prawa związane ze spadkiem – będzie mógł posłużyć się także we Włoszech czy Hiszpanii. Tamtejsi urzędnicy poświadczenie to będą musieli uznać za równoważne dokumentowi wydanemu w swoim kraju.

Mimo że rozporządzenie od sierpnia będzie obowiązywało bezpośrednio i niepotrzebna jest jego implementacja, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na nowelizację, która usprawni wiele procedur. Jedno z najważniejszych postanowień ustawy dotyczy tego, że europejskie poświadczenie spadkowe (EPS) będzie można uzyskać zarówno w sądzie, jak i u notariusza.

– Chodzi o to, aby dostęp obywateli do nowego, bardzo przydatnego dokumentu był możliwie najszerszy. Dlatego postanowiliśmy, aby ludzie mieli wybór: kto chce, uda się do sądu, a kto będzie wolał notariusza, skieruje się do wybranej kancelarii – tłumaczył DGP wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane