statystyki

W jakich sprawach urzędnicy pomogą rozwiązać nasze kłopoty

autor: Artur Radwan10.07.2015, 19:00
Czy gmina decyduje o opiece zdrowotnej?

Czy gmina decyduje o opiece zdrowotnej?źródło: ShutterStock

Ustalenie właściwego urzędu jest kluczem do sukcesu i pozytywnego rozstrzygnięcia. Na stronie internetowej Obywatel.gov.pl można sprawdzić, jak i gdzie załatwić konkretną sprawę.

Czy gmina musi zapewnić mieszkańcom wodę

Mieszkam w małej miejscowości, w której od kilku dni nie ma wody. Zastanawiam się, do którego urzędu powinnam się zgłosić z żądaniem wyjaśnienia tej niedogodności. Czy wójt gminy będzie właściwym adresatem?

TAK

Zgodnie z przepisami o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych tego samorządu. Na gminie więc ciąży obowiązek zapewnienia mieszkańcom wodociągów i zaopatrzenia ich w wodę, kanalizację, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Każdy wójt wspólnie z radnymi powinien działać w tym kierunku, aby wszystkie z wymienionych wyżej obowiązków były wobec mieszkańców zrealizowane. Nie zawsze jednak gminę stać na realizację wszystkich tych zadań. Niemniej jednak w omawianej sprawie to gmina i podległa jej spółka powinny niezwłocznie usunąć awarię związaną z brakiem bieżącej wody. Jeśli ta niedogodność trwa przez dłuższy czas, wójt powinien zapewnić mieszkańcom dostęp do wody np. z beczkowozów.

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.).

Czy gmina decyduje o opiece zdrowotnej

W naszej gminie jest kilka wsi, a tylko jeden ośrodek zdrowia. Na dodatek lekarz pediatra przyjeżdża raz w tygodniu na kilka godzin i trzeba się do niego zapisywać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Napisałam skargę do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie przyniosło to żadnego rezultatu. Czy powinnam z tym problemem zwrócić się do gminy?

TAK

W większości samorządów jest powołany kierownik kilku gminnych ośrodków zdrowotnych, który zajmuje się koordynacją i obsadą kadrową lekarzy w przychodniach. Jeśli jednak okazuje się, że mieszkańcy nie mają dostępu do właściwej opieki to z takim zastrzeżeniem trzeba zgłosić się do gminy radnych lub wójta. Trzeba przy tym pamiętać, że zaspokajanie potrzeb mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia jest również zadaniem własnym gminy.

Podstawa prawna


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane