Reforma kpk: Związkowcy chcą zaskarżyć zarządzenie Seremeta

autor: Ewa Ivanova09.07.2015, 07:30; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:40
Prawo

Dlaczego dokument tak bardzo rozmija się z oczekiwaniami praktyków?źródło: ShutterStock

Czy reformę procedury karnej można skomplikować bardziej, niż wynika to z przepisów? Okazuje się, że tak.

Wystarczą wewnętrzne przepisy o organizacji i zakresie działania sekretariatów prokuratury. Zarządzenie w tej materii wydał właśnie Andrzej Seremet. Nowy 70-stronicowy akt to ponad 200 paragrafów. Problem w tym, że wiele z nich nie przystaje do prokuratorskiej rzeczywistości. Zamiast ułatwić pracę oskarżycielom, jeszcze ją utrudniają, narzucając przy tym masę nowych obowiązków pracownikom sekretariatów. Zarządzenie ma wejść w życie co do zasady 1 stycznia 2016 r., ale pokaźna jego część – w związku z reformą k.p.k. – już zaczęła obowiązywać.

Dlaczego dokument tak bardzo rozmija się z oczekiwaniami praktyków? Być może dlatego, że nie został przekazany do konsultacji związkom zawodowym, które reprezentują pracowników prokuratury. – To niedopuszczalna ścieżka tworzenia prawa wewnętrznego. Pominięto zasady wynikające z ustawy o związkach zawodowych – ocenia Barbara Chrobak ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Związek rozważa więc wystąpienie na drogę sądową w celu wyeliminowania zarządzenia z obrotu prawnego.

– I to nie tylko dlatego, że prokurator generalny podpisując zarządzenie pogwałcił procedury i dobre obyczaje, ale także dlatego, że poziom tej regulacji pozostawia, najdelikatniej mówiąc, wiele do życzenia – dodaje Chrobak.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane