statystyki

Adwokaci: Trzykrotna podwyżka za sprawy z urzędu to wciąż za mało

autor: AK08.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2015, 08:55
Adwokaci: Trzykrotna podwyżka za sprawy z urzędu to wciąż za mało

Adwokaci: Trzykrotna podwyżka za sprawy z urzędu to wciąż za małoźródło: ShutterStock

Zaproponowane przez resort sprawiedliwości stawki za prowadzenie spraw z urzędu są nie do zaakceptowania. Naczelna Rada Adwokacka negatywnie zaopiniowała właśnie projekt noweli rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie. 

Znalazły się w nim propozycje zmian w czterech stawkach za prowadzenie spraw z urzędu. Ich modyfikację podczas spotkania z przedstawicielami samorządów prawniczych zadeklarował dwa tygodnie temu minister Borys Budka.

W ocenie NRA wskazane w projekcie wartości nadal nie czynią zadość zasadzie ekwiwalentności wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie można bowiem o niej mówić, jeśli resort planuje podwyższenie opłat za czynności adwokackie w sprawach o:


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • misiek(2015-07-08 15:10) Zgłoś naruszenie 01

    Czyli co? Jest tyle adwokatów bez pracy, że obrona z urzędu stanowi dla nich spory kawałek dochodu i chcą go zwiększyć?

    Odpowiedz
  • tytuł na zamówienie ?(2015-07-08 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Dziennikarze też, w ramach misji publicznej informowania społeczeństwa, powinni mieć płacone 60 zł za pół roku pisania dla jednej gazety, przecież mogą sobie dorobić na boku prawda? No i obowiązkowo prenumerata gazety dla każdego sędziego, prokuratora, komisariatu itp za 50 gr. Może po 13 latach by podwyższyli trzykrotnie, na 1,50 zł.

    Odpowiedz
  • richiegold(2015-07-08 23:59) Zgłoś naruszenie 00

    Za odpowiedź na pytanie czy Pan adwokat ma pytania, za brak zapoznania się z aktami sprawy, za uśmiech i stwierdzenie , że powalczymy i tumiwisizm żadnych podwyżek, żadnych protestów , żadnych adwokackich wypocin i usprawiedliwiania niepowodzeń .Bardzo proszę specjalistów od demagogii i podtsoliczanki , od krojenia i usprawiedliwiania niepowodzeń ...bez komentarza!!!

    Odpowiedz
  • thrt(2015-07-08 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    eee tam lekarze za prywatną wizytę biorą 100 zł za 15 min i zero odpowiedzialności

    Odpowiedz
  • BIKSEL(2015-07-08 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    A ja proponuję adwokaci na etaty MS jak prokuratorzy i sędziowie, z tą samą pensją oraz bez prawa dodatkowego zatrudnienia ( wyłączając dozwolone prokuratorom, sędziom ). To dopiero ból. I sprawy z przydziału jak u prokuratorów, sędziów. Jak równość to równość. Strony wybierają adwokatów, a płaci MS, oczywiście obowiązek występowania w sprawie jak prokurator, sędzia. To rozwiąże problemy i będzie tańsze jak obecnie> A jak adwokat nie chce się na to zgodzić ? To zawsze może zostać kierowcą, przekwalifikować się na piekarza, sprzedawcę itd. Oni również są społeczeństwu potrzebni.

    Odpowiedz
  • Smt(2015-07-08 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Sposób rozliczania spraw z urzędu i stawek jest kompletnie chybiony.
    System powinien być taki, jak za opinie biegłych- liczymy rozpoczęte godziny czasu na rozprawę i pozostałe. Jeżeli pełnomocnik (obrońca) wykaże poświęcenie X godzin na sprawę, to Sąd odnosi to do realiów sprawy i zasądza X razy stawkę godzinową.
    W sprawach z wyboru powinna być wykazana możliwość podwyższenia tego wynagrodzenia, ale do maksymalnego limitu i pod warunkiem dowodu zapłaty (faktura, wydruk z kasy).
    Oczywiście, skoro działalność prawnicza to działalność gospodarcza jak każda inna, faktura za urzędówkę (jak i za sprawę z wyboru) jest płatna w określonym terminie- po przekroczeniu którego dochodzą ustawowe odsetki za opóźnienie. Nadmieńmy, że w sprawach z urzędu każda instancja stanowi wykonanie określonego etapu usługi i powinna być ze Skarbem Państwa rozliczana osobno.

    Proste jak drut, uczciwe, sprawiedliwe. Nie- to nie przejdzie.

    Odpowiedz
  • StanTu(2015-07-08 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Autor "artykułu" - AK po tak - eufemistycznie ujmując - słabym tekście powinien: 1) albo rzetelnie poprawić swój "artykuł" wskazując na czym FAKTYCZNIE ma polegać tzw. "podwyżka" stawek albo 2) przedstawić się z imienia i nazwiska i podać argumenty czemu napisał tak słaby, jednostronny "artykuł", a następnie wdać się w konstruktywną felietonistyczną polemikę z przedstawicielami Adwokatury.

    Droga Gazeto Prawna albo zlecajcie pisanie zawodowcom albo miejcie porządnych konsultantów. Inaczej, uważam, że będziecie tracić target czytelniczy.

    Odpowiedz
  • JanaS(2015-07-08 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Treść tego artykułu jest poniżej dna. To jest poprostu pukanie w dno ale od dołu. Takiej MANIPULACJI nie powstydzili by się nawet w Rosji. Zero konkretnego przekazu dla przeciętnego obywatela który nie rozumie zawiłości rozliczania kosztów z tytułu zastępstwa procesowego. Jak można tak skandalicznie pisać. Nikt np. nie zważa, ile dostaje lekarz z NFZ za jednego pacjenta, nad którym spędza np 5-10 min i tyle tyle !!! Nic więcej potem lekarz nie musi robić - przepraszam może - umówić go na kolejną wizytę za którą dostanie osobną stawkę. Adwokaci i radcy prawni powinni być rozliczanie wg trybu rozliczania biegłych. Gdyby biegły miał dostać za opinię 60-100 zł to w jeden dzień wypisali by się wszyscy biegli z listy a dowód z opinii biegłego usunięto by z kodeksu postępowania jako dowód w sprawie. Skandal. Pomijają co za biegli opiniują i co opiniują no i za ile. Gdzie taki biegły jak przychodzi na rozprawę to już z gotowym rachunkiem a sędzia mu już z góry mówi że akceptuje jego wynagrodzenie - to jest skandal. SKANDAL.

    Odpowiedz
  • POlak(2015-07-08 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Odnośnie pierwszego komentarza.. to może płacić adwokatom tylko za wygrane sprawy to by w końcu się przykładali i chociaż czytali akta spraw ? Mechanik jak nie naprawi samochodu to kasy nie dostanie.

    Znam przypadek z adwokatem z urzędu.. zero zainteresowania sprawą, może 2 pisma napisał a na koniec sąd zasądził mu 7000 zł wynagrodzenia... i to jeszcze przed podwyżką !

    Odpowiedz
  • ja adw.(2015-07-08 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    A co to za tabloidowy tytuł? Tutaj? W DGP? Proszę napisać, że ta niby 3-krotna podwyżka, która "wg adwokatów to za mało (i jeszcze im mało!!!), to podwyżka z 60 zł na 180 zł za prowadzenie CAŁEJ WIELOLETNIEJ SPRAWY z zakresu ubezpieczeń społecznych! Nie za godzinę! Nie za dzień! Nie za miesiąc! Za całość!!! To są stawki nadal poniżej kosztów prowadzenia sprawy i nadal koszty pomocy prawnej z urzędu przerzucane są na adwokatów, choć SP mówi, że on coś finansuje! On finansuje, ale ośmiorniczki i policzki!

    Odpowiedz
  • smok(2015-07-13 02:46) Zgłoś naruszenie 00

    OStatnio mechanik samochodowy skroił mnie na 100 zł za to, że otworzyłem maskę i posłuchał silnika po czym stwierdziłl, że jest wszystko OK.

    Nie było OK. Awaria pompy wody, dobrze że rozrząd nie poszedł.

    Morał z tego taki, że mechanicy jak adwokaci są pazernymi oszustami?

    Znajdzcie mi uczciwych, którzy pracują tylko dla idei i szczęścia innych, jak byście wymagali od adwokatów.

    No proszę o przykłady!

    Odpowiedz
  • wjw(2015-07-08 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    A póki co poprzednik obecnego MS po cichu jeszcze bardziej obniżył wysokość niektórych dotychczasowych stawek np. za posiedzenia aresztowe...

    Odpowiedz
  • Adwokat(2015-07-08 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to jest żałosny poziom dziennikarstwa sięgający tabloidowych chwytów. Dlaczego nie napiszecie, że ta podwyżka to podwyżka z 60 zł do 180 zł za kilka lat prowadzenia sprawy? Macie swoich czytelników za idiotów? Czy to jest gazeta prawna czy "Fakt"? szczerze mówiąc zastanawiam się, czy kancelarie prawne powinny prowadzić prenumeratę pisma, które nie potrafi w sposób obiektywny informować o zmianach w prawie.

    Odpowiedz
  • AUTOR - MANIPULANT(2015-07-08 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Autor w najlepszej opcji nie przyłożył się do tematu. 3-krotna podwyżka dotyczy niektórych ze stawek z reprezentację z urzędu, w których podstawowa stawka wynosiła 60 zł za CAŁĄ sprawę trwającą niekiedy kilka lat. A zatem stawka wzrasta do 180 zł. Oszałamiająca podwyżka, której daleko do pokrycia choćby poniesionych kosztów w związku z prowadzeniem sprawy, a co dopiero mówić o "wynagordzeniu".

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-07-09 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    .byłem zielony...jak mnie oszukał adwokat -przestrzegam .
    Podczas porady stwierdził że w ramach zadośuczynienia jest przyjete iz mozna zasądzić sprawce na kwote 10000 zł.
    Znał wszystkie szczegóły zdarzenia i nic nie ukrywałem.
    Zainkasował swoją prowizje z góry o tej sumy gdyż na taką sume zapewniał że wystawi pozew.
    . Przed procesem jednak wysłał asystenta do mnie z info ,że kwota roszczenia jest nie realna i obnizy ją o 30% .

    Forsy jednak nie oddał. Dopiero po tym fakcie zorientowalem się ,że jest coś takiego jak cenni adwokacki i Im więcej zabajeruje klienta tym więcej od Niego wydoi.
    Proszę więc nie płakać kochani przedstawiciele tego zawodu ,
    Wasz system prawny jest sprzyjający dla Adwokatów oszustów.

    Odpowiedz
  • Stop demagogii MS(2015-07-08 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tytuł GP jest manipulacją, która niesłusznie stawia Adwokaturę w złym świetle... Zamiast napisać, że podwyższenie wynagrodzenia adwokata z 60 zł na 180 zł jest żałosne i tak ma się nijak do kosztów tej sprawy (UWAGA: za CAŁĄ sprawę - często kilkuletnią, a nie za 1 rozprawę), to napisano, że "Adwokaci: Trzykrotna podwyżka za sprawy z urzędu to wciąż za mało". Przeciętny czytelnik pomyśli: Ale Ci adwokaci są chciwi na pieniądze - przecież to ogromna podwyżka... Tymczasem propozycja MS to bezczelna demagogia... To tak jak by przymuszano (obligatoryjnie) mechaników samochodowych do naprawy każdemu z urzędu samochodu za 5 zł (bez względu na rzeczywiste koszty tej naprawy), a potem demagogicznie obiecano podwyżkę do 15 zł (czyli aż o całe 200 %)... Powiem tak: Z mojego punktu widzenia obojętne jest, czy stawka będzie wynosiła 60 zł, 120 zł, czy też 180zł - bo te pieniądze i tak się mają nijak do rzeczywistości i w ogóle nie powinniśmy prowadzić spraw za te pieniądze... (koszt zwykłej porady prawnej trwającej godzinę to 100-200 zł)... Stawki w sprawach z zakresu prawa pracy czy też prawa ubezpieczeń społecznych powinny być liczone według wartości przedmiotu sporu - przy czym dotychczasowe stawki liczone wg w.p.s. powinny ulec podwyższeniu 2,5-3 krotnie... Ewentualnie niech państwo płaci nam 120-180 zł za godzinę pracy według systemu amerykańskiego... Stop populizmowi MS i wyzyskowi prawników w systemie niewolniczym przez państwo... Nie dajmy zbyć się ochłapami... Jestem prawnikiem a nie niewolnikiem...

    Odpowiedz
  • Mecenas żaba(2015-07-09 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    OBNIŻYĆ STAWKI NIECH PRACUJĄ DLA SPOŁECZNEGO CELU JAK SIE NIE PODOBA MOŻNA ZMIENIC ZAWÓD ;)

    Odpowiedz
  • Palestra(2015-07-09 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    Adwokaci sa pazerni , strajkują tylko ci co sa słabi na rynku ci lepsi maja duzo kasy z klientow z wyboru a taki bez wiedzy i charyzmy dostaje utzedowki :)

    Odpowiedz
  • zlot(2015-07-08 14:56) Zgłoś naruszenie 01

    Jak nie chcecie brać urzędówek za takie wynagrodzenie, to ja je wezmę wszystkie i nie będziecie mięli problemu. Czepiliście się autora, mimo że był obiektywny. Tak na marginesie to na następnej manifestacji może zróbcie kiełbaski z grilla i beczkę załatwicie. Założę się, że najwięcej krzyczą "świerzaki", które po rozpoczęciu pracy na własny rachunek, przejrzały na oczy. Niestety nie pocieszę was, bo z roku na roku będzie jeszcze gorzej. Ave!

    Odpowiedz
  • człowiek(2015-07-08 20:58) Zgłoś naruszenie 01

    A dlaczego ja mam zarabiać 5 zł za godzinę? jestem pracownikiem a nie niewolnikiem. Skąd ja tobie prawniku mam wyskrobać te 100 zł za godzinę, z tyłka? We łbach się wam przewraca. Ile spraw prowadzicie z urzędu a za ile kasujecie kasę, jaką ludzie tydzień zarabiają? Weźcie się opanujcie. Poziom pomocy prawnej żenujący, poziom polskich sędziów poniżej krytyki. Ale kasy to wam ciągle mało.

    Odpowiedz