statystyki

Reforma śmieciowa po dwóch latach: Ustawa była dobra, zawiódł brak kontroli i rzetelnych sprawozdań

autor: Zofia Jóźwiak01.07.2015, 16:00
śmieci

Wzięliśmy na warsztat zastrzeżenia izby i zapytaliśmy ekspertów, co zrobić, żeby było lepiej.źródło: ShutterStock

Najwyższa Izba Kontroli wykazała niedawno, że żaden z celów znowelizowanej ustawy nie został zrealizowany w pełni, a co za tym idzie, nowy system gospodarowania odpadami nie funkcjonuje właściwie. Zapytaliśmy więc specjalistów i ekspertów z branży, dlaczego jest tyle nieprawidłowości i co można zrobić, aby obecny stan poprawić. I większość stwierdziła, że... problem nie leży w przepisach. Szwankuje przede wszystkim system kontroli. A jak rozwiązać największe stwierdzone przez NIK bolączki? Poniżej pokazujemy najistotniejsze, zdaniem naszych ekspertów, przyczyny nieprawidłowości i sposoby pozwalające im zaradzić.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała niedawno, że nowy system gospodarowania odpadami nie funkcjonuje właściwie. Wzięliśmy na warsztat zastrzeżenia izby i zapytaliśmy ekspertów, co zrobić, żeby było lepiej. Odpowiedzi nas zaskoczyły. Prawie nikt nie zrzucał winy na złe przepisy! Wielu rzeczy samorządy i przedsiębiorcy już się nauczyli. Inne dostosowali do swoich potrzeb, nie zawsze mających wiele wspólnego z założeniami reformy. W roli głównego winowajcy mamy tym razem brak kontroli – zarówno samorządowej, jak i prowadzonej przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Dochodzi do tego fatalna sprawozdawczość – zbyt rozbudowana dla gmin, a zarazem niewiele dająca tym, którzy informacji potrzebują. I przez nikogo niekontrolowana. Bo tak jest wygodniej. Jak powiedział nam jeden z ekspertów, mamy w ten sposób cel unijny wykonany na papierze. A dzikich wysypisk w lasach nie ubywa, w nowoczesnych instalacjach wciąż przerabia się zbyt mało śmieci, funkcjonują niby-kompostownie i niby-sortownie. Warto się więc zastanowić, czy to naprawdę reforma.

Na nasze pytania odpowiadali:

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (M.G.)

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (M.G.)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane