statystyki

Reforma śmieciowa po dwóch latach: Ustawa była dobra, zawiódł brak kontroli i rzetelnych sprawozdań

autor: Zofia Jóźwiak01.07.2015, 16:00
śmieci

Wzięliśmy na warsztat zastrzeżenia izby i zapytaliśmy ekspertów, co zrobić, żeby było lepiej.źródło: ShutterStock

Najwyższa Izba Kontroli wykazała niedawno, że żaden z celów znowelizowanej ustawy nie został zrealizowany w pełni, a co za tym idzie, nowy system gospodarowania odpadami nie funkcjonuje właściwie. Zapytaliśmy więc specjalistów i ekspertów z branży, dlaczego jest tyle nieprawidłowości i co można zrobić, aby obecny stan poprawić. I większość stwierdziła, że... problem nie leży w przepisach. Szwankuje przede wszystkim system kontroli. A jak rozwiązać największe stwierdzone przez NIK bolączki? Poniżej pokazujemy najistotniejsze, zdaniem naszych ekspertów, przyczyny nieprawidłowości i sposoby pozwalające im zaradzić.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała niedawno, że nowy system gospodarowania odpadami nie funkcjonuje właściwie. Wzięliśmy na warsztat zastrzeżenia izby i zapytaliśmy ekspertów, co zrobić, żeby było lepiej. Odpowiedzi nas zaskoczyły. Prawie nikt nie zrzucał winy na złe przepisy! Wielu rzeczy samorządy i przedsiębiorcy już się nauczyli. Inne dostosowali do swoich potrzeb, nie zawsze mających wiele wspólnego z założeniami reformy. W roli głównego winowajcy mamy tym razem brak kontroli – zarówno samorządowej, jak i prowadzonej przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Dochodzi do tego fatalna sprawozdawczość – zbyt rozbudowana dla gmin, a zarazem niewiele dająca tym, którzy informacji potrzebują. I przez nikogo niekontrolowana. Bo tak jest wygodniej. Jak powiedział nam jeden z ekspertów, mamy w ten sposób cel unijny wykonany na papierze. A dzikich wysypisk w lasach nie ubywa, w nowoczesnych instalacjach wciąż przerabia się zbyt mało śmieci, funkcjonują niby-kompostownie i niby-sortownie. Warto się więc zastanowić, czy to naprawdę reforma.

Na nasze pytania odpowiadali:

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (M.G.)

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni (M.G.)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane