statystyki

Opóźnienie ogłoszenia wyroku może oznaczać, że wyroku nie ma

autor: Anna Krzyżanowska19.06.2015, 18:00
Przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyroku

Przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyrokuźródło: ShutterStock

Czy przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyroku powoduje takie skutki, jak brak tego ogłoszenia? Odpowiedzi na to pytanie udzielić ma Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 44/15).

Problem dotyczy interpretacji art. 326 kodeksu postępowania cywilnego. W jego myśl „ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku tylko jeden raz na czas do dwóch tygodni”. Przepis nie mówi jednak, co w sytuacji, gdy ten dwutygodniowy termin nie zostanie dochowany.

Taka sytuacja wydarzyła się w sądzie rejonowym rozpoznającym sprawę o zapłatę. Jak wynika z akt sprawy, 25 marca 2014 r., po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, wygłoszeniu mów końcowych przez pełnomocników stron i zamknięciu rozprawy sąd postanowił odroczyć ogłoszenie wyroku na okres dwóch tygodni: do 8 kwietnia. Na posiedzeniu jawnym 8 kwietnia zdecydował jednak o kolejnym odroczeniu – do 15 kwietnia. Tego też dnia w końcu doszło do wydania orzeczenia, na które apelację wniosła strona pozwana.

„Przy rozpoznawaniu apelacji powstało zagadnienie prawne budzące poważną wątpliwość, a mianowicie, czy wyrok ogłoszony po upływie dwóch tygodni od posiedzenia, na którym zamknięto rozprawę, albo którego ogłoszenie po raz kolejny odroczono bez otwarcia rozprawy, powoduje skutki procesowe braku ogłoszenia wyroku?” – czytamy w uzasadnieniu zagadnienia prawnego autorstwa sądu II instancji. Sędziowie SO podkreślają w nim, że Sąd Najwyższy w wielu orzeczeniach wskazał, iż ogłoszenie wyroku jest czynnością jurysdykcyjną, stanowiącą istotny, kreatywny element wyrokowania. Wyrok zaś nieogłoszony jest w sensie prawnoprocesowym wyrokiem nieistniejącym.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane