statystyki

Przepisy o integracji cudzoziemców zgodne z prawem UE

autor: Elżbieta Dominik17.06.2015, 09:05; Aktualizacja: 17.06.2015, 09:14
Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek.

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek.źródło: ShutterStock

Państwa Unii Europejskiej mogą uzależniać przyznanie statusu rezydenta długoterminowego od pomyślnego zdania egzaminów z języka urzędowego oraz wiedzy o społeczeństwie danego kraju. Tak wynika z wyroku TSUE.

Sprawa dotyczyła cudzoziemców, którzy uzyskali status rezydentów w Holandii. Zgodnie z holenderską ustawą o integracji społecznej cudzoziemcy ubiegający się o zgodę na pobyt na czas nieokreślony podlegają co do zasady obowiązkowi integracji społecznej – mają obowiązek zdania egzaminu z języka holenderskiego i z wiedzy o społeczeństwie. W przypadku niezaliczenia tego egzaminu władze mogą odmówić zezwolenia na pobyt.

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek. Uzyskały one odpowiednio w roku 2007 i 2008 zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego na czas nieokreślony. Jednocześnie zostały poinformowane o obowiązku złożenia egzaminu z integracji do 2013 r. Obowiązywały wówczas przepisy, które w przypadku niepodejścia do egzaminu lub niezaliczenia go przewidywały karę grzywny.

Od tej decyzji cudzoziemki złożyły odwołanie do centralnego sądu administracyjnego. Ten zwrócił się z pytaniem, czy holenderskie przepisy dotyczące obowiązku integracji społecznej są zgodne z dyrektywą Rady 2003/109/WE z 25 listopada 2003 r. dotyczącą statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi. Sąd chciał wiedzieć, czy także po przyznaniu statusu rezydenta długoterminowego państwa członkowskie mogą ustanawiać egzaminy z integracji społecznej, a – w przypadku niewywiązania się przez rezydentów z tych obowiązków – kary grzywny.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane