statystyki

Przepisy o integracji cudzoziemców zgodne z prawem UE

autor: Elżbieta Dominik17.06.2015, 09:05; Aktualizacja: 17.06.2015, 09:14
Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek.

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek.źródło: ShutterStock

Państwa Unii Europejskiej mogą uzależniać przyznanie statusu rezydenta długoterminowego od pomyślnego zdania egzaminów z języka urzędowego oraz wiedzy o społeczeństwie danego kraju. Tak wynika z wyroku TSUE.

Sprawa dotyczyła cudzoziemców, którzy uzyskali status rezydentów w Holandii. Zgodnie z holenderską ustawą o integracji społecznej cudzoziemcy ubiegający się o zgodę na pobyt na czas nieokreślony podlegają co do zasady obowiązkowi integracji społecznej – mają obowiązek zdania egzaminu z języka holenderskiego i z wiedzy o społeczeństwie. W przypadku niezaliczenia tego egzaminu władze mogą odmówić zezwolenia na pobyt.

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne holenderskiego sądu administracyjnego, do którego wpłynęły skargi dwóch cudzoziemek. Uzyskały one odpowiednio w roku 2007 i 2008 zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego na czas nieokreślony. Jednocześnie zostały poinformowane o obowiązku złożenia egzaminu z integracji do 2013 r. Obowiązywały wówczas przepisy, które w przypadku niepodejścia do egzaminu lub niezaliczenia go przewidywały karę grzywny.

Od tej decyzji cudzoziemki złożyły odwołanie do centralnego sądu administracyjnego. Ten zwrócił się z pytaniem, czy holenderskie przepisy dotyczące obowiązku integracji społecznej są zgodne z dyrektywą Rady 2003/109/WE z 25 listopada 2003 r. dotyczącą statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi. Sąd chciał wiedzieć, czy także po przyznaniu statusu rezydenta długoterminowego państwa członkowskie mogą ustanawiać egzaminy z integracji społecznej, a – w przypadku niewywiązania się przez rezydentów z tych obowiązków – kary grzywny.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane