Skandal z polityką lekową: Ministerstwo Zdrowia do prokuratury. NFZ pozbawiony miliardów

autor: Patryk Słowik15.06.2015, 08:24; Aktualizacja: 15.06.2015, 10:20
Może chodzić nawet o 5 miliardów zł. Tyle mogą być bowiem warte leki wywiezione z kraju z wyższą marżą od 2012 r.

Może chodzić nawet o 5 miliardów zł. Tyle mogą być bowiem warte leki wywiezione z kraju z wyższą marżą od 2012 r.źródło: ShutterStock

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia twierdzi, że w resorcie mogło dojść do ogromnych nieprawidłowości. Zdaniem ekspertów do budżetu NFZ powinno trafić ok.5 miliardów zł, ale urzędnicy to blokują.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • mezo(2015-06-15 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  Pytanie jest proste czy ustalenie 5% marży oznacza dopłaty Państwa dla producentów i hurtowników ceny leków aby ograniczeniczyc windowanie w górę ich ceny na rynku krajowym .Jeżeli natomiast hurtownie kupowaly leki od producentów z przeznaczeniem na rynek krajowy natomiast dokonywał ich eksportu to oczywiście kary muszą zostać ściągnięte , natomiast w sytuacji gdyby okazało się ze hurtownie nie korzystały w jakikolwiek sposób z dopłat Państwa -także za pośrednictwem producentów którzy z racji sprzedaży leków na rynek krajowy otrzymywali jakiekolwiek dopłaty lub ulgi -to aktualny hałas w istocie ma celu realizację celów zagranicy lub producentów leku poprzez ograniczenie możliwości eksportu przez hurtownie nie będące w strukturze producentów krajowych leków a to oznaczałoby działanie niezgodne z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jeżeli natomiast ograniczenie eksportu ma dotyczyć tylko krajowych hurtowni leków i nie dotyczy hurtowni leków zagranicznych to już wiadomo że za tą sensacją stoi lobbing hurtowni zagranicznych .a więc podejrzenie o celowe działania mające na celu transfer kwot za granice Polski nie jest bezpodstawny .nie dajmy się zwariować bo jeżeli zyski wpływają do firm polskich a tym samym do budżetu państwa to ataki na MZ jest w istocie atakiem na Polska gospodarkę i polskie przedsiębiorstwa -chyba że ograniczenie wysokosci 5% marzy dla hurtowni miało wpływ na ograniczenie ceny leków przez producentów polskich .

  Odpowiedz
 • OB(2015-06-15 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  "W ramach handlu rownoleglego z Polski eksportowane sa tylko prawie leki refundowane".

  To jest naprawde b. dobry biznes.
  Kazdy refundowany lek mozna dwa razy sprzedac.

  Raz na falszywa recepte i apteka bierze kase z NFZ i chyba sie dzieli z hurtownia fifty fifty, a drugi raz hurtownia moze go sprzedac za granica i to za odpowiednio wyzsza cene niz obowiazujaca w kraju.

  Np. Lek kosztuje 1000 zl, pacjent placi 3 zl, refundacja wynosi 997 zl.
  Kazdy, nawet gimnazjalista z jedynka z matematyki, zaczal by kombinowac, jak te publiczne pieniadze przeznaczone na refundacje przechwycic.

  Tylko zasada rozliczania sie NFZ z pacjentem moze w powaznym stopniu ograniczyc korupcje w polskiej ochronie zdrowia.
  Np. pacjent placi 100% za lek, a NFZ refundacje przelewa na konto pacjenta.

  Odpowiedz
 • Kolumbina(2015-06-16 00:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ten kraj złodziejstwem i oszustwem stoi! Nie ważne czy to są dzieci, czy chorzy, czy starsi ludzie, organy państwowe okradają wszystkich! To są rządy tępaków i złodziei z partii politycznych! Nie ma dnia żeby nie wybuchła jakaś afera, ale polski prymityw się z tym godzi i nie reaguje!

  Odpowiedz
 • a(2015-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Nie bardzo rozumiem tok myślenia osoby z poz. 1 mezo. Rozumiem za to to zdanie z art. ,,Ich zdaniem tak rygorystyczne pojmowanie przepisów naraziłoby budżet państwa na straty. – Leki byłyby co prawda sprzedawane za granicę z 5-proc. marżą, ale zasadniczą jej część doliczałyby - już poza Polską – współpracujące lub powiązane z eksporterem zagraniczne hurtownie."
  To w sumie to samo co pisze mezo ale zrozumiałe. Ludzie PiS nie znają się na gospodarce. Za to są dobrzy w robieniu afer i nie rozliczaniu swoich wariatów lub durni. Ostatnio taniej kupuję leki, zdaje się, że min. Karpiński /Skarb Państwa/ wcale źle nie zarządzał. Jest zgodna, zafajdana nagonka na PO, jak kiedyś na ekipę L. Milera. Wszyscy w ataku od PiS, SLD, cała zgangrenowana prawica, PSL, jak zwykle dwuznaczne, no i nowi rwący do koryta. Kopacz nie wiadomo czy ma mocne nerwy i czy dostanie należyte wsparcie od ludzi PO. L. Miler nie dostał no i się rozleciał całkiem dobry rząd. Wygląda, że tak rozwalą PO.
  Do osoby z poz. 1 - gdyby tak prościej wyraził się Pan, a może krócej? Bo,że chodzi o kasę chorych ludzi to wiadomo, na potrzebujących i chorych dobrze się zarabia.

  Odpowiedz
 • Janusz(2015-06-15 20:25) Zgłoś naruszenie 00

  Po co te komentarze. Jeżeli można ukraść to kradną. Tyle.

  Odpowiedz
 • czas(2015-06-15 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  Naprawdę czas już na zmiany proszę Państwa bo inaczej nie będzie już czego zmieniać.

  Odpowiedz
 • Leming(2015-06-15 15:34) Zgłoś naruszenie 00

  A może ktoś powie, jak bez rozliczenia z recept na dłuższą metę można brać do lewej apteki leki refundowane? Czy nikt tego nie kontroluje?

  Odpowiedz
 • nowoczesny(2015-06-15 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  Wiceminister Sławomir Neumann jest niewinny. Jak można ciągle tak szkalować człowieka. A może to wszystko wina Arłukowicza na pewno, tego lewaka z SLD. To robota wiadomych służb, nasyłają na Pana Sławomira lobbystki, od aferzystów nie może się opędzić, prowokatorów różnych. SPiS-ek można powiedzieć.

  Odpowiedz
 • w. zeczek(2015-06-15 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  Od lat 50 XXw widzę i konotuję sobie poczynania Państwa Lekarskiego w Polsce i zarabiania na ubezpieczonych Polakach. Jest coraz sprytniej i coraz dziwaczniej w porównaniu z krajami zorganizowanymi lepiej... lepiej nie pisać. Wnoszę pod rozwagę mój pomysł na leczenie obywateli za ich pieniądze. PRYWATYZACJA wszystkiego, do spodu i kontrakty. Każda forma działania z zapewnioną bezkarnością, brakiem możliwości nadzoru, opleciona prywatą i prywatnymi interesami na państwowej (podobno!?) organizacji głoszącej szczytne cele (zdrowia!), w rzeczywistości jest uziemniona dwa metry pod trawą. Leki to już jawny przekręt od lat, chowany pod różnymi procedurami. Skala jest taka, że nikt nie wie, jak to ugryźć. Jest od dawna. To studnia bez dna. W tym interesie buduje się za podatki szpital, a budynki tych starych szpitali remontuje się. Po wyprowadzeniu pacjentów z tych starych, ale wyremontowanych budynków, przystępuje się, za podatki, do remontu tych samych byłych szpitali dostosowując je do nowych potrzeb. Szaleństwo, ale daje pracę, takie przenoszenie kamieni z kupy na kupę, a potem na kolejną... Do lecznictwa trzeba wpuścić normalny interes. Nikt nad tym ogromem interesów, pieniędzy i potrzeb nie panuje !!! Prywatni upilnują, każdy swoje. Czy ktoś sobie czegoś nie załatwi?? Może, ale będzie miał kogoś, kto ze szlachetnej motywacji zarobienia będzie to chciał widzieć, dla dobra swojego interesu???!! PS: Wszystko "państwowe" działa, jak ma przywileje. Trafia na t.zw. "rynek" i klapa... Państwowe powinny być max. TRZY super specjalistyczne kliniki i uczelnie medyczne, koniec, kropka.

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-06-15 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  Cóż to jest za Państwo gdzie jawne przekrety są chronione przez Rząd ,Prezydenta ,Prokurature i POsłów.

  (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.

  POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom (patrz portal "Dwa Grosze" tytuł -Uradowany Górnik) tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?.
  --Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!!

  Odpowiedz
 • RT666(2015-06-15 13:27) Zgłoś naruszenie 00

  "Leki przeznaczone na sprzedaż poza terytorium RP (niezależnie od przyjętego łańcucha dystrybucji) nie podlegają ustawie refundacyjnej – informuje rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk. Jego zdaniem odmienna interpretacja naruszałaby przepisy unijne, bowiem eksport leków ograniczany sztywną marżą byłby zupełnie nieopłacalny.""

  Ciekawe. Czy chodzi o przepisy unijne, czy o oplacalnosc eksportu?
  I dlaczego polscy pacjenci maja byc pozbawieni leków dlatego, zeby ktos robil na tym grube interesy? To skandal.

  Odpowiedz
 • Polski system zdrowotny jest b. korupcjogenny....(2015-06-15 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  Polski system zdrowotny jest b. korupcjogenny i to na roznych plaszczyznach oraz nieprzyjazny dla pacjenta, szczegolnie dla pacjenta wnoszacego skladke do NFZ do ktorego stosuje sie zasade 'pay of your pocket'.

  Uwazam, ze wprowadzenie zasady rozliczania sie PUBLICZNEJ ubezpieczalni zdrowotnej z pacjentem na wzor zasad belgijskich w powaznym stopniu moze ograniczyc funkcjonujaca korupcje oraz zdecydowanie zwiekszyc dostepnosc do leczenia.
  Wyeksponowalam specjalnie PUBLICZNEJ ubezpieczalni, gdyz jestem przeciwnikiem prywatnych ubezpieczalni zdrowotnych w naszym kraju, poniewaz Polska jest za biedna, aby odchodzic od zasady solidaryzmu spolecznego w finansowaniu zdrowia.

  Odpowiedz
 • Mysle...(2015-06-15 11:41) Zgłoś naruszenie 00

  Moze, ze prywatne hurtownie lekow powinny zmienic swoja funkcje. Zamiast dostarczac medykamenty do polskich aptek powinny stac sie dzialem export-import w firmach farmaceutycznych.

  Rzad odpowiada za funkcjonowanie systemu zdrowotnego i rzad ponosi odpowiedzialnosc.
  Wedlug mnie jest to ewidentna jawna korupcja i osoby odpowiedzialne powinny poniesc odpowiednie konsekwencje.

  Byz moze jest to korupcja usankcjonowana nawet prawnie. Uwazam, ze prokuratura powinna zajac sie ta sprawa, gdyz jest to dzialanie na szkode pacjenta i dzialanie na szkode panstwa.

  Odpowiedz
 • OB(2015-06-15 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy wrzucic haslo do Internetu; " Wyludzanie pieniedzy z NFZ" i zapoznac sie z roznymi sposobami funkcjonowania korupcji w polskim systemie zdrowotnym.

  Jest to bardzo pasjonujaca lektura, szczegolnie dla osob ubezpieczonych w NFZ, a zmuszonych przez niewlasciwy system
  do placenia za leczenie po cenach 'spod duzego palca' z wlasnej kieszeni bez zadnej refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowotnego.

  Odpowiedz
 • OB(2015-06-15 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  Mysle, ze Polska za daleko poszla w 'prywacie' systemu zdrowotnego. Hurtownie lekow powinny byc panstwowe, bez zadnej mozliwosci uczestniczenia w drugim obiegu lekow.

  Wiem, ze podobne problemy wystepowaly w Portugalii i Grecji i 'Trojka' zajmowala sie nimi. Moze nalezaloby sie dowiedziec, jak one zostaly rozwiazane w tych krajach poludniowych, przynajmniej jak w Portugalii, bo wiadomo, ze Grecja wprowadza reformy b. opornie.

  Odpowiedz
 • dziadek(2015-06-15 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  JA przepraszam, ale z racji obawy o swoją pamięć nie chcę strzelać tylko ze swojej (być może zawodnej) pamięci, ale czy twórcą, autorem tej całej reformy lekowej nie była (no i nie jest z racji praw autorskich) pani lekarz medycyny Ewa Kopacz, wówczas minister zdrowia ?
  to jak jest z moją pamięcią? dobrze czy też źle pamiętam?

  Odpowiedz
 • jeszcze myślę samodzelnie(2015-06-16 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  Cwaniaczek a kto wydał przepis ? Dodaje także, że urzędnicy ministerstw nie są od interpretacji przepisów, lecz od ich stosowania. Jeżeli regulacje są złe, powinien je zmienić ustawodawca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane