statystyki

Edward Zalewski: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem bezwzględnej tajności akt śledztwa

11.06.2015, 09:54; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:00
Edward Zalewski

Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury/ fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Żaden przepis nie nakazuje w sposób bezwzględny ujawniania wszystkich materiałów, które są w atakach. Ani też żaden artykuł - na całe szczęście- tego nie zakazuje – mówi Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.

Paulina Szewioła: Kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga znowu przypomniał o sobie szerszej publiczności, zamieszczając na swoim profilu na Facebooku materiały prokuratury dotyczące tzw. afery taśmowej. Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób one w ogóle do niego trafiły?

Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury: Prawdopodobnie akta zostały przekazane mu przez kogoś, kto miał do nich dostęp. A więc mogły to być zarówno strony jak i ich obrońcy. Nie chcę na ten temat dywagować. Dzisiaj zresztą są już wskazywane konkretne tropy.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WolfHeart(2015-06-17 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jedna uwaga: prawdą jest, że prokurator ma obowiązek udostępnić akta podejrzanym - ale równie dobrze może to zrobić dopiero na etapie zamykania postępowania, gdy większość materiału jest już skompletowana. Uważam, że w sprawach wielowątkowych i trudnych - a z taką tutaj mamy do czynienia - udostępnienie co najmniej podejrzanym lub obrońcom akt z reguły będzie dekonstruować prawidłowy tok postępowania, oczywiście z zastrzeżeniem art. 155 § 5a kpk. Można się zastanawiać, czy w wielu przypadkach nie będzie tak również przy udostępnieniu akt pokrzywdzonemu i pełnomocnikowi.
    W mojej ocenie, prokurator działał zgodnie z prawem, natomiast być może nie do końca zgodnie z zasadami taktyki procesowej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane