statystyki

Były wspólnik może wnioskować o wykreślenie go z KRS

autor: KT09.06.2015, 08:06; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:47
To od KRS zależy, ile razy zastosuje taką procedurę

To od KRS zależy, ile razy zastosuje taką proceduręźródło: ShutterStock

Zdarza się, że wspólnik zbywa 100 proc. udziałów w spółce z o.o. Następuje też wymiana członków zarządu. Jednak nowy zarząd nie zgłasza do KRS wniosku o wykreślenie byłych członków zarządu i wspólnika. Co w takiej sytuacji powinny zrobić te osoby?

Odpowiedni wniosek o wprowadzenie zmian w KRS powinien być złożony nie później niż w terminie siedmiu dni od zdarzenia uzasadniającego dokonanie takiego wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jednak w praktyce takie wnioski często wpływają ze znacznym opóźnieniem lub w ogóle nie są składane.

Zgodnie z art. 24 ustawy o KRS w razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których dostarczenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone mimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa zobowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy siedmiodniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie sąd rejestrowy nakłada grzywnę na zobowiązanych. Sąd rejestrowy może grzywnę ponawiać.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Patrycja Dados - McCarthy & Taggart Group(2015-06-25 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ani były wspólnik, ani były członek zarządu nie ma legitymacji do tego, by złożyć w KRS odpowiedni wniosek. Jednak może poinformować sąd o rzeczywistym stanie rzeczy. Istotne jest to, że sąd musi powziąć wiadomość o niedopełnieniu przez zarząd obowiązku zgłoszenia zmian. O tym, jak wygląda cała procedura piszemy tutaj: http://mctgroup.eu/blog/co-zrobic-gdy-zalezy-nam-na-ujawnieniu-w-krs-zmian-w-spolce/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane