statystyki

Wysokość kary może wpłynąć na jej wstrzymanie

09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 10:43

TEZA: Decydując o wstrzymaniu wykonania decyzji o nałożeniu grzywny na czas rozpatrywania odwołania bądź skargi, organ lub sąd powinien brać pod uwagę, w jak dużym stopniu realizacja kary uderzyłaby w finanse przedsiębiorstwa.

Sygn. akt II OZ 436/15, POSTANOWIENIE NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 19 maja 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nałożył na przedsiębiorcę grzywnę w wysokości ponad 960 tys. zł. Firma skierowała skargę na owo rozstrzygnięcie organu administracji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jednocześnie wniosła do sądu o wstrzymanie wykonania grzywny na czas rozpatrywania skargi. Uczyniła to, zgodnie bowiem z art. 61 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) wniesienie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania skarżonego aktu lub czynności organu administracji. Sąd może jednak na wniosek skarżącego zdecydować odrębnym postanowieniem o wstrzymaniu wykonania, jeśli w przypadku wykonania decyzji czy też postanowienia zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

WSA odmówił jednakże wstrzymania wykonania postanowienia o nałożeniu grzywny. Sąd stwierdził, że skarżąca nie wskazała okoliczności, które uzasadniałyby wstrzymanie.

Właścicielka firmy wniosła do NSA zażalenie na takie rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. W jej ocenie wyegzekwowanie grzywny w wysokości prawie 1 mln zł spowoduje w przedsiębiorstwie niepowetowane straty, w tym utratę równowagi finansowej i wyniszczenie ekonomiczne, konsekwencją mogą być też zwolnienia pracowników. NSA uwzględnił zażalenie.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane