Obowiązująca od trzech lat tzw. ustawa antyprzemocowa, która powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości, zrewolucjonizowała dotychczasowy system walki z przemocą domową w Polsce. Jak pokazał czas, przepisy cechują się wysoką skutecznością i sprawiają, że sprawcy przemocy są bezzwłocznie izolowani od osób krzywdzonych.
Dzięki ustawie antyprzemocowej Polska dołączyła do grona państw o najwyższym standardzie ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. To silne wsparcie bezpieczeństwa polskich rodzin.
Przed wejściem w życie ustawy pokrzywdzeni oczekiwali na skuteczną interwencję średnio ponad cztery miesiące: tyle czasu trwało rozpoznanie sprawy przez sąd, który jako jedyny miał prawo zarządzić usunięcie osoby stosującej przemoc z mieszkania. Dziś w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia policja reaguje od razu. Patrol pojawia się w miejscu zdarzenia w ciągu kilkunastu minut od zgłoszenia, a po około godzinie sprawca opuszcza mieszkanie.
Mechanizmy zawarte w ustawie nawiązują do sprawdzonych rozwiązań stosowanych od lat w Austrii oraz w Czechach. Pod względem konkretnych rozwiązań, szczególnie w zakresie przesłanki zastosowania środków izolacyjnych wobec sprawców przemocy domowej, ustawa zapewnia zdecydowanie wyższy standard ochrony niż konwencja stambulska.
Jeszcze przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej zadbaliśmy o odpowiednie przygotowanie służb. W tym celu specjalnie przeszkolono ponad 30 tys. funkcjonariuszy policji, Żandarmerii Wojskowej oraz osób pierwszego kontaktu. Dzięki temu nowe przepisy mogły być skutecznie stosowane od pierwszego dnia ich obowiązywania. Policja bez obaw i – co najważniejsze – prawidłowo korzysta z uprawnień, na co jednoznacznie wskazują statystyki. Do chwili obecnej wobec sprawców przemocy domowej wydano łącznie ponad 12 tys. nakazów natychmiastowego opuszczenia lokalu. Odpowiednie przeszkolenie funkcjonariuszy sprawiło, że przez niespełna trzy lata obowiązywania ustawy decyzje o usunięciu sprawcy przemocy z mieszkania przez służby zostały uchylone przez sądy w zaledwie trzech przypadkach.
Obserwując skuteczność ustawy, postanowiliśmy wzmocnić system. W ten sposób powstała ustawa antyprzemocowa 2.0. Obowiązujące już przepisy ustaw o Policji oraz o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych uzupełniono o rozwiązania, które umożliwią całkowite odizolowanie sprawcy przemocy domowej od osoby krzywdzonej. Służby zostały uprawnione do wydawania zakazu zbliżania się do osób krzywdzonych m.in. na terenie zakładów pracy, szkół czy obiektów rekreacyjnych. Zakaz zbliżania się został rozszerzony także na kontaktowanie się na odległość. To reakcja na zjawisko stalkingu, bardzo często towarzyszące pokrzywdzonym przemocą domową. Sprawca łamie nakaz, podejmując kontakt poprzez sieć lub telefonicznie, wzbudzając u osoby krzywdzonej poczucie zagrożenia lub naruszając jej prywatność.
Ustawa antyprzemocowa 2.0, w opisanym zakresie, wejdzie w życie 15 sierpnia. Bez wątpienia wzmocni system ochrony osób doznających przemocy domowej. Nakazy i zakazy dotyczące przebywania w mieszkaniu wraz z zakazem zbliżania się oraz kontaktowania się sprawcy z osobami doznającymi przemocy stworzą kompletny, zamknięty, skuteczny system. Dzięki istnieniu tego rodzaju narzędzi występujących poza postępowaniem karnym natychmiastowa reakcja na przemoc domową w końcu stała się możliwa.©℗